Sala koncertowa na toruńskich Jordankach. Największa inwestycja kulturalna w Toruniu

2013-02-26 17:28
Sala koncertowa na Jordankach, Toruń
Autor: UM Toruń Centrum Kulturalno-Kongresowe na toruńskich Jordankach będą tworzyły dwie sale koncertowe oraz siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Już wkrótce na toruńskich Jordankach rozpocznie się budowa wielofunkcyjnej sali koncertowej. To wyjątkowa pod względem architektonicznym inwestycja. W obiekcie, który utrzymany będzie w gotyckim klimacie, znajdzie się m.in. siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Sala koncertowa na Jordankach, Toruń
Autor: UM Toruń Toruń. Wielofunkcyjna sala koncertowa na Jordankach - wizualizacja projektu

Toruń: wielofunkcyjna sala koncertowa w gotyckim klimacie

Autorem projektu sali koncertowej w Toruniu jest hiszpańska pracownia Menis Arquitectos. Projekt zakłada wybudowanie obiektu w stylu gotyckim, co ma nawiązywać do zabudowy Torunia. To wyjątkowa pod względem architektonicznym inwestycja. Obiekt będzie miał charakter wielofunkcyjny: pomieści dwie sale koncertowe i siedzibę Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, w budynku będzie również możliwość wystawiania spektakli teatralnych, operowych i musicali, projekcje filmowe, a także organizacja kongresów i konferencji.

W budynku znajdzie się sala duża z widownią na około 880 miejsc z kanałem dla orkiestry i sceną plenerową oraz sala mała z widownią na około 300 miejsc ze sceną i zapleczem scenicznym. Obiekt będzie liczył sześć kondygnacji. Powierzchnia całkowita inwestycji wyniesie 22 000 mkw. kubatura budynku to 150 000 mkw. Inwestycja powstanie na terenie 1,4 ha. Budynek będzie wyposażony w dwukondygnacyjny podziemny parking na 185 miejsc postojowych. Szacowany koszt budowy obiektu to ponad 197 mln zł. Inwestycja na Jordankach będzie dofinansowywana z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Miasto powołało spółkę "Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki", która odpowiedzialna będzie za realizację inwestycji w Toruniu. Wynika to z możliwości zmniejszenia wydatków na projekt dzięki odliczeniu podatku VAT. To oznacza, że wydatki na inwestycję będą o ponad 40 mln złotych niższe niż w przypadku finansowania budowy bezpośrednio z budżetu miasta.

Generalnym wykonawcą sali koncertowo-kongresowej na Jordankach zostało konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Infrastructuras (partner).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej