Ruszyła budowa dworca PKS

2007-05-28 11:55

Ciężkie maszyny wjechały na plac przy ul. Dąbrowskiego w Toruniu, na którym był parking dla autobusów PKS. To znak, że ruszyła budowa nowego terminalu.

Pasażerowie, którzy oczekują na autobusy, niewiele widzą, co dzieje się na placu budowy. Wszystko dlatego, że teren robót okrążyły dwumetrowej wysokości stalowe ogrodzenia.
Prace wewnątrz zaczęły się od zrywania asfaltu w miejscu, gdzie PKS miał stację paliw. W tym samym punkcie powstanie nowa stacja. Budowlańcy wykopują właśnie ziemię pod zbiorniki na paliwo.
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Podczas pierwszego - poza stacją paliw - powstaną nowe parkingi i stanowiska odjazdowe. W drugiej części prac zostanie zbudowany nowoczesny terminal i zadaszenia na peronach. Pierwsi pasażerowie odjadą z nowego dworca w styczniu 2007 r.
Wszystko wskazuje więc na to, że torunianie wreszcie doczekają się obiektu z prawdziwego zdarzenia. Od czterech lat korzystają z tymczasowego dworca w plastikowym kontenerze o powierzchni 115 mkw., w którym są kasy, toalety, dyspozytornia i poczekalnia. Wybudowanie nowego terminalu było jednym z warunków prywatyzacji toruńskiego PKS, który przejęła francuska spółka Connex. Rozpoczęcie robót opóźniło powtórzenie przetargu na wykonawcę prac.
Będzie miał ok. 43 m długości, dwie kondygnacje i piwnicę. Ma liczyć 1361 mkw. powierzchni użytkowej. Pod dachem schroni się jednorazowo 200 podróżnych. Budynek ma się składać z trzech części: . środkowej, gdzie znajdzie się hol z antresolą, kasy biletowe, informacja, poczekalnia, pomieszczenia biurowe, . lewej, w której ma być wejście główne na perony, toalety, bar, kiosk i przechowalnia bagażu . prawej, gdzie ulokuje się część administracji PKS Connex z bazy przy ul. Poznańskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej