Rusza budowa hali na granicy Gdańska i Sopotu

2007-05-22 13:17

Budowa hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu w końcu się rozpocznie. Wyniki przetargu na budowę obiektu się uprawomocniły i w połowie marca 2007 roku na placu budowy pojawią się robotnicy.

Historia budowy hali ciągnie się od 1999 roku, kiedy Gdańsk i Sopot porozumiały się w sprawie budowy ogromnej hali mieszczącej 11 tysięcy osób na granicy obu miast. Jednak od początku nad jej budową ciążyło fatum. Opóźnienia pojawiły się już podczas realizacji pierwszego etapu budowy, czyli tzw. palowania. Odwołania obu firm startujących w przetargu spowodowały półroczne opóźnienie. Żeby tego było mało, zeszłoroczny przetarg na dwa pozostałe etapy (czyli budowę obiektu i jego wyposażenie) skończył się jeszcze bardziej pechowo. Początkowo wygrał austriacki Strabag, proponując cenę 133 milionów złotych, ale galopujące ceny materiałów budowlanych wystraszyły firmę i ta zrezygnowała z zamówienia, nie przejmując się nawet stratą 2 milionów złotych wadium. Wtedy Sopot zwrócił do drugiej firmy uczestniczącej w przetargu, czyli polskiego Budimeksu. Ta firma również zrezygnowała - po upływie kilku tygodni uznała tę kwotę zaproponowaną przez siebie (147 milionów złotych) zbyt niską. Teoretycznie Budimex nie mógł zdezerterować z placu budowy, ale dzięki znalezieniu błędów w swoich dokumentach zaskarżył swoją własną ofertę i wygrał.
Na początku 2007 roku w drugim przetargu na budowę obiektu wygrała firma Budimex, proponując 197 milionów zł. Przedsiębiorstwo rozpocznie prace jeszcze w marcu. Inwestycja zakończy się w grudniu 2008 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej