Rozpoczyna się remont Pasażu Wiecha

2007-05-22 18:18
Pasaż Wiecha
Autor: brak danych

Rozpoczęto długo oczekiwany remont Pasażu Wiecha, położonego na tyłach domów towarowych Wars&Sawa i Junior. Na modernizację tego zakątka miasta czekano prawie 2 lata. Po remoncie pasaż stanie się przestronnym i nowoczesnym deptakiem.

Inwestorem rewitalizacji jest spółka DTC Real Estate, która jako właściciel sąsiednich budynków wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia i sfinansowania tego remontu jeszcze w 2004 roku. DTC Real Estate rozpoczęło działania od zorganizowania konkursu architektonicznego, we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP i Biurem Naczelnego Architekta Miasta, jesienią 2004 r. W dalszym czasie aktywne współdziałanie z władzami miasta zakończyło się uzyskaniem dzierżawy terenu na cel przeprowadzenia rewitalizacji, w grudniu 2005 r. W chwili obecnej wyłoniony przez inwestora generalny wykonawca przystępuje do prac budowlanych. W środę, 5 lipca 2006 r. został przekazany plac budowy generalnemu wykonawcy - spółce ERBUD.

Prace w Pasażu rozpoczną się w ciągu najbliższego tygodnia. Pierwszy etap prac przewidziany jest na wysokości Warsa i sklepu C&A. Pasaż nie zostanie zablokowany na całą szerokość, tylko podzielony, także względem szerokości, w taki sposób aby pozostało przejście wzdłuż deptaka. Na początek będą wyburzane etapami donice z zielenią i ogradzane te fragmenty, a także będzie wyburzane dotychczasowe zadaszenie w formie pergoli. W najbliższym czasie zostanie ustalony szczegółowy harmonogram całości prac, który przygotuje już generalny wykonawca po przejęciu terenu. Całość prac obejmie położenie nowego chodnika z dużych płyt granitowych, ozdobne słupy oświetleniowe, małą architekturę oraz elewacje budynków Wars&Sawa i Junior. Zakończenie prac planowane jest na listopad 2006 r.

Projekt rewitalizacji jest dziełem znanej warszawskiej pracowni maas. Menadżerem projektu jest spółka SAP-Projekt.
We wrześniu 2006 roku inwestor zapowiedział, że chce zmienić przedpole kina Relax. W planach ma utworzenie między Sawą, a Juniorem deptaku. Zagospodarowanie tej przestrzeni zmieni wygląd centrum miasta. DCT Real Estate chce zlikwidować wjazd z ul. Złotej na Marszałkowską i urządzić placyk dla pieszych. Przestrzeń ta wyłożonaby była granitem. Wśród zieleni pojawiłby się ławki. Żeby ta wizja się spełniła na początku trzeba zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To z kolei może trochę potrwać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej