Rozbudowa Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

2016-10-17 12:10
Rozbudowa Muzeum W Bydgoszczy
Autor: materiał prasowy Powierzchnia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego po rozbudowie zostanie zwiększona prawie dwukrotnie i wyniesie ponad 3 tys. m²

Od kwietnia 2009 Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest zamknięte ze względu na bardzo zły stan techniczny. Jest szansa na zmianę instniejącej sytuacji. Wkrótce mają ruszyć prace związane z przeprowadzeniem kompleksowego remontu konserwatorskiego oraz niezbędną rozbudową tego zabytkowego budynku.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy otrzymało 14,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozbudowę zabytkowego gmachu przy ul. Gdańskiej. To bardzo dobra wiadomość biorąc pod uwagę fakt, że od prawie ośmiu lat placówka nie spełnia swojej funkcji. Budynek pochodzi z XVII wieku i pierwotnie był częścią klasztoru klarysek. Od 1946 roku należy do obecnego Muzeum Okręgowego. Zbiory instytucji to prawie 17 tys. eksponatów, w tym największa jest kolekcja współczesnego malarstwa polskiego.

W grudniu 2016 mają ruszyć prace przygotowawcze oraz ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę projektu. Prace na budowie mają ruszyć w styczniu 2017 i zakończą się w październiku 2018. Od początku 2019 roku muzeum mogłoby rozpocząć działalność.

Prace związane z rozbudową i remontem muzeum będą przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy obejmie modernizację strychu wraz ze zmianą sposobu jego użytkowania i przystosowania funkcji wystawienniczych. Drugi etap to rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku wraz z infrastrukturą techniczną (przełożenie  elektrycznych linii kablowych do tymczasowej stacji trafo, zmiana lokalizacji stacji trafo, wykonanie przyłącza wody, kanalizacji deszczowej, przebudowa sieci ciepłowniczej).

Dziś powierzchnia muzeum wynosi około 1600 m², po rozbudowie zostanie zwiększona prawie dwukrotnie i wyniesie ponad 3 tys. m². Powstaną dodatkowe pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zbiorów bibliotecznych i stworzenia czytelni. Zaprojektowano również nowe pracownie konserwatorskie oraz salę konferencyjno-edukacyjną. Zabytkowy budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną m.in. podjazd w dobudowanej części, winda osobowa i towarowa, sanitariaty. Budynek będzie w całości podpiwniczony.

Po zakończeniu inwestycji muzeum będzie prowadziło działalność kulturalną w zakresie prezentacji sztuki współczesnej. W planach jest organizacja wystaw znanych artystów, międzynarodowych imprez kulturalnych, promujących i upowszechniających sztuki wizualne. Realizacja inwestycji ma przyciągnąć do Bydgoszczy turystów polskich i zagranicznych.

Koszt projektu to 21 mln zł brutto, w tym dofinansowanie wynosi 14,5 mln zł. Wkład Miasta Bydgoszcz to prawie 6,5 mln zł.

Rozbudowa Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Autor: materiał prasowy
Rozbudowa Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Autor: materiał prasowy Prace na budowie mają ruszyć w styczniu 2017 i zakończą się w październiku 2018

Nazwa inwestycji: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Gdańska
Funkcja: muzeum
Inwestor: Miasto Bydgoszcz
Całkowita powierzchnia po rozbudowie: 3000 m² (aktualnie 1600 m²)
Rozpoczęcie budowy: styczeń 2017
Zakończenie budowy: październik 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej