Radomskie projekty kluczowe

2007-05-24 13:32
Herb Radomia
Autor: brak danych

Radom zgłosił sześć propozycji do listy tzw. projektów kluczowych, które będą dofinansowane z funduszy unijnych do 2013 roku. Wśród nich znajdują się lotnisko, obwodnica południowa, stadion i szkoła muzyczna.


Na radomskiej liście inwestycji jest utworzenie cywilnego portu lotniczego. Jak szacuje gmina, pochłonie to blisko 20,5 mln euro. Drugim projektem jest budowa obwodnicy południowej. Jej koszt to prawie 7,5 mln euro. Obwodnica ma się zaczynać od ul. Grzeczarowskiego na wysokości centrum handlowego M1, biec obok przystanku końcowego na Prędocinku, następnie przez Godów pod torami na Południe, a potem niemal wzdłuż linii kolejowej w kierunku Młodocina. Tam będzie się łączyła z trasą nr 7.

Miasto chciałoby też wybudować przedłużenie ul. Mieszka I w kierunku Ofiar Firleja, a nawet ul. Witosa. Koszt budowy tej ulicy to ok. 5,5 mln euro. Kolejna inwestycja na liście to centrum rekreacyjno-sportowe Radomiak. Jego budowa ma kosztować mniej więcej 12,5 mln euro. Miejska Pracownia Urbanistyczna ma już projekt centrum. Fundusze UE miałyby być przeznaczone także na budowę aquaparku (koszt to ok. 7,5 mln euro) i szkoły muzycznej (blisko 6,5 mln euro).
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie ma jeszcze ustalonego limitu pieniędzy, które można przeznaczyć na projekty kluczowe. Ministerstwo spodziewa się jednak, że pochłoną one 10-30 proc. całości funduszy na programy regionalne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej