Przetarg na centrum Katowic

2009-06-22 12:37
Tereny pod przetarg
Autor: brak danych

Miasto ogłosiło przetarg na szczegółowe projekty budowlane przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych w ścisłym centrum Katowic. Zwycięzca przetargu, którego wartość szacowana jest na kilka milionów złotych, wyłoniony zostanie w drugiej połowie lipca br.

Głównymi założeniami transformacji centrum miasta jest dogęszczenie osi Rynek-Rondo nową zabudową i prymat ruchu pieszego.Niewielka zmiana przebiegu alei Korfantego, ulic: Moniuszki i Śródmiejskiej, odsunięcie nowej zabudowy od Superjednostki oraz zmiana lokalizacji parkingów podziemnych to główne modyfikacje koncepcji, według której przebudowywane będzie śródmieście stolicy województwa. Zwycięzca przetargu, przygotuje na zlecenie katowickiego magistratu szczegółowe projekty budowlane i wykonawcze przestrzeni publicznych oraz ciągów komunikacyjnych w ścisłym centrum. Przed ostatecznym wyborem propozycje projektantów zostaną poddane konsultacjom społecznym.
- Koncepcję Studia Konior, wybraną przez sąd konkursowy pracujący pod egidą SARP i przekazaną miastu w połowie 2007 r., skonfrontowaliśmy z realiami technicznymi, prawnymi i możliwościami ekonomicznymi miasta – mówi Krzysztof Rogala, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. strefy “Rondo – Rynek”. – Przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów m.in. z zainteresowanymi inwestorami, właścicielami nieruchomości, gestorami mediów i organizatorami transportu publicznego. Konsultowaliśmy także szereg rozwiązań z mieszkańcami i potencjalnymi inwestorami. Efektem są ukonretyzowane założenia dla projektantów, które czynią projekt realnym w zakresie inwestycji publicznych.
Konieczność weryfikacji wybranej koncepcji przebudowy wynikała z przyjętej wcześniej logiki realizacji przebudowy. W zorganizowanym w 2006 roku konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt nowego centrum postawiono przed uczestnikami minimalną liczbę ograniczeń projektowych. Pozwoliło to startującym w konkursie zaproponować rozwiązania, których realizacja spełni oczekiwania zdecydowanej większości mieszkańców, a nie jedynie zmodyfikuje stan obecny.- Wytyczne, które otrzymają projektanci przygotowujący szczegółowe projekty budowlane i wykonawcze niewiele różnią się od koncepcji przebudowy autorstwa Konior Studio. Najważniejsze modyfikacje to niewielkie przesunięcie przebiegu ulic Moniuszki i Śródmiejskiej, odsunięcie nowej zabudowy od Superjednostki oraz zmiana lokalizacji parkingów podziemnych – mówi Krzysztof Rogala.
Projektanci będą mieli za zadanie m.in. zaproponowanie trzech alternatywnych wersji zagospodarowania obszaru rynku z końcowymi odcinkami ulic przyległych. W procesie wyboru jednej z nich bardzo ważną rolę odgrywać będą konsultacje społeczne.
- Będziemy prosili o opinię mieszkańców Katowic, jak również architektów i urbanistów – mówi Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.W przetargu startować mogą wykonawcy dysponujący bardzo wszechstronną i doświadczoną grupą projektantów. Dla przykładu szef zespołu musi wykazać się realizacją podobnego projektu o wartości robót nie mniejsze niż 50 mln złotych. Prace projektowe będą prowadzone w dwóch fazach do końca 2010 roku. W pierwszej kolejności powstaną projekty torowiska tramwajowego oraz trzech alternatywnych wersji przyszłego rynku i alei Korfantego.
- Ogłaszając przetarg na projekt przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych nie tylko dążymy do zdefiniowania charakteru poszczególnych miejsc w centrum miasta, do czego ponownie zaprosimy mieszkańców w ramach konsultacji społecznych. Przymierzając się do publicznej inwestycji chcemy wysłać wyraźny sygnał do inwestorów prywatnych, iż Katowice - mimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie - zamierzają wykorzystać potencjał tkwiący w mieście jako impuls do ożywienia. Liczymy, że pozytywnie odpowiedzą na zachodzące tu przemiany. – mówi Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.

Mapa Katowic
Autor: Imago Public Relations


SZCZEGÓŁY TUTAJ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej