Zachodnia Obwodnica Łodzi. Rozpoczęła się budowa węzła Łódź Lublinek. Kiedy koniec budowy?

2020-05-06 13:30
Zachodnia obwodnica Łodzi
Autor: GDDKiA Zachodnia obwodnica Łodzi będzie gotowa do 2023 roku

Zachodnia Obwodnica Łodzi będzie miała ponad 41 km długości. Aktualnie trwa budowa dwóch ostatnich odcinków o łącznej długości ponad 28 km. Aktualnie trwa budowa węzła Łódź Lublinek, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla kierowców. Zachodnia Obwodnica Łodzi to ostatni brakujący element, aby mogła powstać pierwsza w Polsce pełna obwodnica miasta.

Zmiany w ruchu drogowym

W związku z budową węzła Łódź Lublinek konieczne było wyłączenie z ruchu jednej (zachodniej) jezdni drogi S14 na odcinku 1,5 km w okolicy Szynkielewa. Ruch w obu kierunkach odbywa się po jezdni wschodniej (od wiaduktu nad torami PKP, do okolic Petrykoz). Obowiązuje tu ograniczenie ruchu do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania. Zakończenie budowy odcinka węzła Łódź – Lublinek do węzła Łódź zaplanowano do końca 2023 roku. Do tego też czasu potrwają ograniczenia w ruchu drogowym.

Zachodnia Obwodnica Łodzi - ostatnie dwa odcinki w budowie

Budowa drogi ekspresowej S14, która jest częścią obwodnicy Łodzi, została podzielona na dwa odcinki:

  • od węzła Łódź – Lublinek do węzła Łódź – Teofilów (z węzłem), długości 12,06 km
  • od węzła Łódź – Teofilów do drogi krajowej nr 91 w Słowiku (wraz z włączeniem do autostradowego węzła Emilia), długości 16,34 km

Zobacz film z budowy Zachodniej Obwodnicy Łodzi

Wykonawcy Zachodniej Obwodnicy Łodzi

W drodze przetargu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyłoniła wykonawców poszczególnych odcinków:

  • Wykonawcą pierwszego 12-kilometrowego odcinka jest BUDIMEX - lider, STRABAG -partner. Koszt brutto ok. 561,8 mln zł. Umowę podpisano w październiku 2018.
  • Wykonawcą drugiego ponad 16-km odcinka, po wielu perturbacjach, została chińska firma Stecol Corporation. Umowę podpisano w sierpniu 2019. Koszt prac w systemie projektuj i buduj to ponad 724,1 mln zł.

Czytaj więcej na temat inwestycji>>

Kiedy koniec budowy zachodniej obwodnicy Łodzi?

Droga S14 ma domknąć obwodnicę Łodzi w kwietniu 2023 roku. Wtedy zostanie domknięta obwodnica Łodzi, która oprócz trasy S14 składała się będzie z odcinków autostrad A1 i A2 oraz drogi S8.

S14 budowa postep prac grudzien 2019
Autor: GDDKiA S14 budowa i postęp prac w grudniu 2019. Stan prac na S14 wg comiesięcznego raportu wykonawcy
Obwodnica Łodzi
Autor: wikipedia Obwodnica łódzi będzie się składać z odcinków autostrad A1 i A2 oraz tras ekspresowych S14 i S8 Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej