Zachodnia Obwodnica Łodzi. Rozpoczęła się budowa węzła Łódź Lublinek. Kiedy koniec budowy?

2020-05-06 13:30
Zachodnia obwodnica Łodzi
Autor: GDDKiA Zachodnia obwodnica Łodzi będzie gotowa do 2023 roku

Zachodnia Obwodnica Łodzi będzie miała ponad 41 km długości. Aktualnie trwa budowa dwóch ostatnich odcinków o łącznej długości ponad 28 km. Aktualnie trwa budowa węzła Łódź Lublinek, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla kierowców. Zachodnia Obwodnica Łodzi to ostatni brakujący element, aby mogła powstać pierwsza w Polsce pełna obwodnica miasta.

Zmiany w ruchu drogowym

W związku z budową węzła Łódź Lublinek konieczne było wyłączenie z ruchu jednej (zachodniej) jezdni drogi S14 na odcinku 1,5 km w okolicy Szynkielewa. Ruch w obu kierunkach odbywa się po jezdni wschodniej (od wiaduktu nad torami PKP, do okolic Petrykoz). Obowiązuje tu ograniczenie ruchu do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania. Zakończenie budowy odcinka węzła Łódź – Lublinek do węzła Łódź zaplanowano do końca 2023 roku. Do tego też czasu potrwają ograniczenia w ruchu drogowym.

Zachodnia Obwodnica Łodzi - ostatnie dwa odcinki w budowie

Budowa drogi ekspresowej S14, która jest częścią obwodnicy Łodzi, została podzielona na dwa odcinki:

  • od węzła Łódź – Lublinek do węzła Łódź – Teofilów (z węzłem), długości 12,06 km
  • od węzła Łódź – Teofilów do drogi krajowej nr 91 w Słowiku (wraz z włączeniem do autostradowego węzła Emilia), długości 16,34 km

Zobacz film z budowy Zachodniej Obwodnicy Łodzi

Wykonawcy Zachodniej Obwodnicy Łodzi

W drodze przetargu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyłoniła wykonawców poszczególnych odcinków:

  • Wykonawcą pierwszego 12-kilometrowego odcinka jest BUDIMEX - lider, STRABAG -partner. Koszt brutto ok. 561,8 mln zł. Umowę podpisano w październiku 2018.
  • Wykonawcą drugiego ponad 16-km odcinka, po wielu perturbacjach, została chińska firma Stecol Corporation. Umowę podpisano w sierpniu 2019. Koszt prac w systemie projektuj i buduj to ponad 724,1 mln zł.

Czytaj więcej na temat inwestycji>>

Kiedy koniec budowy zachodniej obwodnicy Łodzi?

Droga S14 ma domknąć obwodnicę Łodzi w kwietniu 2023 roku. Wtedy zostanie domknięta obwodnica Łodzi, która oprócz trasy S14 składała się będzie z odcinków autostrad A1 i A2 oraz drogi S8.

S14 budowa postep prac grudzien 2019
Autor: GDDKiA S14 budowa i postęp prac w grudniu 2019. Stan prac na S14 wg comiesięcznego raportu wykonawcy
Obwodnica Łodzi
Autor: wikipedia Obwodnica łódzi będzie się składać z odcinków autostrad A1 i A2 oraz tras ekspresowych S14 i S8 Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej