Muzeum Pamięci Sybiru. W Białymstoku zakończyła się budowa Muzeum Pamięci Sybiru

2020-01-02 15:19
Muzeum Pamięci Sybiru
Autor: materiały prasowe Budowa Muzeum Pamięci Sybiru zakończyła się w styczniu 2020

Muzeum Pamięci Sybiru powstało w przebudowanym budynku dawnego magazynu wojskowego. Dobudowano również nową część techniczno-administracyjną. Właśnie dobiegły końca prace budowlane, czas teraz na wyposażenie gmachu. Kiedy otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru?

Muzeum Pamięci Sybiru
Autor: ARKON Jan Kabac Projekt Muzeum Pamięci Sybiru powstał w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac

Muzeum Pamięci Sybiru - trochę historii

Muzeum Pamięci Sybiru ma być ogólnopolską placówką poświęconą tematyce Sybiru i historii ludzi deportowanych na Wschód. Koncepcja miejsca pojawiła się już kilkanaście lat temu. Jednak realne szanse na realizację inwestycji pojawiły się dopiero w 2006 roku, po rozstrzygnięciu konkursu SARP na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania terenów dawnej składnicy wojskowej przy ul. Węglowej w Białymstoku. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył zespół pod kierownictwem arch. Jana Kabaca z białostockiej pracowni Arkon, który w roku 2011 rozpoczął opracowywanie koncepcji pokonkursowej, a następnie dokumentacji projektowej. Prace wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę zakończyły się w grudniu 2012. W roku 2014 przeprowadzony został kolejny konkurs na scenariusz i aranżację wystaw. Zwyciężyła firma TEMPORA z Brukseli, która właśnie kończy przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji. Z końcem września 2016 władze Białegostoku ogłosiły przetarg na I etap budowy Muzeum Pamięci Sybiru.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt budowy gmachu to ponad 37,5 mln zł.

Muzeum Pamięci Sybiru - historia deportacji Polaków na Sybir

Wyremontowany magazyn ma powierzchnię ponad 3 000 m². Powstaną w nim ekspozycje. Natomiast w nowo wybudowanym budynku o powierzchni prawie 2 400 m² będzie zaplecze muzeum. Powierzchnia całkowita budynku osiągnie 6216 m², a użytkowa – 5458 m².

W białostockim muzeum będzie można poznać historię deportacji Polaków na Sybir. Dodajmy, że kolekcja przyszłej placówki tworzona była od lat. Gromadzono są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków, dokumentowano też ich losy. Prace nad tworzeniem ekspozycji mają ruszyć w styczniu 2020.

Kiedy otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru?

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowano na 17 września 2021 roku.

Muzeum Pamięci Sybiru
Autor: ARKON Jan Kabac Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 6216 m², a użytkowa – 5458 m².

Nazwa inwestycji: Muzeum Pamięci Sybiru
Lokalizacja: Białystok, ul. Węglowa 1
Funkcja: muzeum
Inwestor: Miasto Białystok
Generalny wykonawca: w trakcie wyboru
Projektant: arch. Jan Kabac, Bartłomiej Dudziński, Anna Babula-Dudzińska, Marcin Szymborski
Całkowita powierzchnia: 6216,00 m²
Powierzchnia użytkowa: 5458,10 m²
Kubatura budynku: 28388 m³
Powierzchnia zabudowy: 3705,15 m²
Rozpoczęcie budowy: IV kwartał 2016
Zakończenie budowy: styczeń 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej