Przebudowa ulicy Lipowej w Białymstoku

2010-07-30 15:34
Białystok, ulica Lipowa będzie przebudowana
Autor: www.bialystok.pl

Wiosną 2011 r. rozpocznie się przebudowa ulicy Lipowej w centrum Białegostoku. W celu zapewnienia zwiększonej ochrony środowiska, polegającej na rozdzieleniu kanalizacji sanitarnej ogólnospływnej na kanalizację sanitarną i deszczową, zdecydowano o nadaniu samej ulicy, obejmującej zabytkowy Trakt Choroski, standardów zbliżonych do już zrealizowanego Rynku Kościuszki oraz przebudowywanych ulic Kilińskiego i Kościelnej. Zaplanowane zmiany wprowadzane będą zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W wyniku przebudowy, wzdłuż ulicy pojawi się miejsce dla drogi rowerowej o specjalnej, dostosowanej do potrzeb rowerzystów, nawierzchni. Rozszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych, wykonana z płyt granitowych. Wzdłuż ulicy, w strategicznych miejscach, m.in przy Cerkwi św. Mikołaja, Kinie Pokój czy Księgarni Technicznej, zlokalizowane będą miejsca rekreacyjne - place z elementami małej architektury - m.in. fontannami, rzeźbami miejskimi, oświetleniem i ławkami. Oświetlenie całego traktu nawiązywać będzie stylistycznie do lamp instalowanych na ul. Kilińskiego. Iluminacje zyskają również najważniejsze obiekty zabytkowe stojące wzdłuż ulicy, jak kamienica pod Kariatydami czy siedziba WKU.

Białystok, ulica Lipowa zostanie przebudowana
Autor: www.bialystok.pl

Zawężenie jezdni do ok. 7 metrów, pozwoli na obustronne obsadzenie ulicy lipami, przez co wzdłuż traktów spacerowych pojawi się o 30 drzew więcej niż dotychczas. Niestety diagnoza stanu drzew przeprowadzona przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wykazała, iż dzisiejszy stan gruntu pod lipami, podłoża dla systemu korzeniowego, zakres robót podziemnych związanych z wymianą infrastruktury czy też sama kondycja drzew, nie pozwoli na utrzymanie obecnych nasadzeń w dobrym zdrowiu.

Nowe lipy zostaną wybrane pod kątem gatunku odpornego na warunki miejskie, odpowiedniego pod względem kondycyjnym i wysokościowym. Zaopatrzone zostaną w specjalistyczny system nawadniania umożliwiający drzewom funkcjonowanie w otoczeniu ulicy Lipowej przez długie lata.
Ruch na ulicy Lipowej zostanie utrzymany, ale zmniejszy się jego natężenie. Równolegle do prac na ulicy Lipowej planowane jest bowiem wprowadzenie rozwiązań zmierzających do uspokojenia ruchu w tym rejonie śródmieścia. Pozwoli na to przedłużenie ulicy Białówny od ul. Malmeda do ul. Częstochowskiej, jak również przebudowa łącznika ulicy Częstochowskiej z ulicą Nowy Świat na wysokości Kina Pokój. Dzięki temu powstanie również kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta. Realizacja przewidziana jest na lata 2011 - 2012. Początek prac ziemnych nastąpi wiosną przyszłego roku. Prace prowadzone będą etapami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej