Przebudowa parku Planty. Białystok przywróci zabytkowemu parkowi historyczny wygląd, przebuduje ul. Akademicką

2024-03-27 16:23

Trwająca przebudowa parku Planty w Białymstoku obejmie m.in. odtworzenie historycznego układu alejek, wymianę oświetlenia oraz nowe nasadzenia zieleni. W planach jest też przebudowa ul. Akademickiej. Choć część mieszkańców chciała uznania starych tuj za pomniki przyrody, Rada Miasta odrzuciła ten postulat. Jak zmienią się Planty w Białymstoku?

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Trwa przebudowa parku Planty. Białystok wytnie stare tuje – zdecydowali radni
 2. Taka będzie nowa Aleja Zakochanych. Białystok prezentuje wizualizacje
 3. Przebudowa ul. Akademickiej w Białymstoku. Powstanie m.in. droga dla rowerów

Trwa przebudowa parku Planty. Białystok wytnie stare tuje – zdecydowali radni

Umowa na przebudowę parku Planty w Białymstoku podpisana została podpisana 28 grudnia 2023 r., a właściwe prace rozpoczęły się w lutym 2024 r. Inwestycja ma na celu przywrócenie zabytkowemu parkowi historycznego wyglądu. Na wykonanie przebudowy wykonawca ma 26 miesięcy, co oznacza, że przebudowa parku powinna zakończyć się w I kwartale 2026 r. Inwestycja obejmuje następujące zadania:

 • odtworzenie układu alejek parkowych,
 • wymiana nawierzchni alejek (na granitową oraz typu HanseGrande),
 • odtworzenie różanki wraz z montażem systemu nawodnienia,
 • wykonanie kwietników dywanowych,
 • rekultywacja trawników,
 • wymiana roślin,
 • odtworzenie wyglądu latarni parkowych,
 • wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej parku, tj. kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej oraz instalacji energetycznej.

Wartość inwestycji (wraz z omówioną poniżej przebudową układu drogowego) to niemal 46 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Wykonawcą prac w parku jest firma PARK – M POLAND Sp. z o.o.

Przebudowa parku Planty w Białymstoku oznacza m.in. konieczność wycinki starych tuj (żywotników). Część mieszkańców domagała się zachowania drzew i postulowała uznanie 28 drzew (głównie przy Alei Zakochanych) za pomniki przyrody. W marcu 2024 r. Rada Miasta zagłosowała jednak przeciwko temu pomysłowi. Miasto argumentuje, że drzewa już powoli obumierają. Ich wycinka jest też konieczna, gdyż wymaga jej projekt zmian uzgodniony z konserwatorem zabytków.

– Radni Białegostoku zdecydowali, że tuje rosnące na Plantach nie zostaną uznane za pomniki przyrody – podaje miasto. – W celu przywrócenia historycznego wyglądu Plantom część żywotników zachodnich ma zostać wymieniona na nowe.

Taka będzie nowa Aleja Zakochanych. Białystok prezentuje wizualizacje

W ramach przebudowy parku Planty w Białymstoku zmieni się m.in. Aleja Zakochanych. Park ma wrócić do historycznego wyglądu, co obejmuje m.in. odtworzenie różanki oraz wykonanie nowych kwietników. Park Planty po przebudowie można zobaczyć na wizualizacjach.

– Powstałe w latach 30-tych XX w. Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, oprócz wysokiej wartości historycznej posiadają też wysoką wartość przyrodniczą. Park znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Zajmują obszar około 14 ha – przypomina miasto.

Przebudowa ul. Akademickiej w Białymstoku. Powstanie m.in. droga dla rowerów

Warto przypomnieć, że inwestycja obejmuje nie tylko remont parku Planty w Białymstoku, ale też przebudowę ul. Akademickiej. Według zapowiedzi ma ona na celu usprawnienie komunikacji w okolicy. Przebudowany zostanie odcinek o długości ok. 750 m między ul. Legionową a Świętojańską. Zmiany nastąpią zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, gdzie przebudowane zostaną kolidujące z inwestycją instalacje. Drogowa część inwestycji wykonana zostanie w tym samym terminie, co rewaloryzacja parku. Wykonawcą przebudowy jest Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Budowlanych MIPA Leon Stankiewicz.

– Przebudowana zostanie nawierzchnia jezdni, wybudowane chodniki oraz ścieżka rowerowa. Między Parkiem Planty a Bulwarami Kościałkowskiego powstanie przejście dla pieszych z oświetleniem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Ponadto, wyznaczone zostaną miejsca parkingowe – informuje miasto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej