Projekt nowego terminalu we Wrocławiu

2007-05-22 17:26
lotnisko Wrocław
Autor: brak danych

19 lipca 2006 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego terminalu we Wrocławiu. Wygrała koncepcja architektów z warszawskiej firmy JSK.

19 lipca, na specjalnej gali we wrocławskim Arsenale ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowego terminala pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu wraz z infrastrukturą. Zwycięzcami zostali Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz z firmy JSK Architekci. Ta koncepcja spodobała się jury ze względu na swoją prostotę i estetykę, połączoną z dużą funkcjonalnością. Nowy terminal zostanie zbudowany na zasadzie modułów, które w przyszłości z łatwością będzie można rozbudować.

Obiekt będzie bardzo nowoczesny. Dach hali przylotów i odlotów będzie miał formę falujących ptaków, a szklana elewacja spowoduje, że cały terminal będzie przezroczysty. Prezes wrocławskiego portu lotniczego - Andrzej Ogrodnik liczy na to, że terminal pozwoli na jeszcze szybszy rozwój miasta i przyciągnie jeszcze więcej inwestycji na Dolny Śląsk. Obok terminalu powstanie centrum handlowo - konferencyjne, parking oraz stacja kolejki miejskiej. Pozwolenia na budowę mają być załatwione do grudnia 2006 roku, przetarg na wykonanie zostanie ogłoszony na początku 2007 roku, natomiast terminal zostanie oddany do użytku rok później.

Koszt inwestycji wyniesie około pół miliarda złotych. W to wliczone jest przedłużenie pasa startowego do 3000 m, powiększenie płyty postojowej dla samolotów oraz budowa centrum konferencyjno-hotelowgo. Inwestycja zostanie sfinansowana w 80% z Unii Europejskiej i z nisko oprocentowanych kredytów. Resztę dołoży samorząd i miasto. W ramach tego projektu zostanie zapewniony lepszy dojazd do lotniska. Zostanie wybudowana druga jezdnia na ulicy Strzegomskiej i Granicznej. W planach jest także stworzenie linii kolejowej, która będzie prowadziła z lotniska prosto na Dworzec Główny PKP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej