Projekt Muzeum Katyńskie w warszawskiej Cytadeli

2010-04-26 12:09

W Warszawie powstanie nowe Muzeum Katyńskie. W 70 rocznicę zbrodni katyńskiej minister obrony narodowej oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego zaprezentowali projekt aranżacyjny nowego Muzeum Katyńskiego i jego logotyp. Do konkursu dopuszczono 74 pracownie z kraju i zagranicy, których przedstawiciele odbyli kilka wizji lokalnych w dotychczasowej siedzibie Muzeum Katyńskiego przy ul. Powsińskiej oraz przyszłej - na terenie Cytadeli. Wyboru dokonywano spośród 22 prac złożonych na konkurs. Spółka Maksa otrzymała pierwszą nagrodę, 60 tys. zł oraz zaproszenie do wykonanie dokumentacji i sprawowania nadzoru nad realizacją projektu.

Podstawowym celem muzeum będzie dokumentowanie zbrodni katyńskiej i oddanie hołdu jej ofiarom poprzez stworzenie przestrzeni pamięci. Bohaterami Muzeum Katyńskiego będą nie tylko ofiary zbrodni, ale także wszystkie osoby, które przez dziesięciolecia walczyły o ujawnienie prawdy o Katyniu. Muzeum może więc stanowić zarówno miejsce spotkań i kontemplacji dla Rodzin Katyńskich, jak również placówkę edukacyjną na temat zbrodni katyńskiej. Szczególny nacisk muzeum kłaść będzie na dotarcie do młodego odbiorcy, poprzez specjalnie przygotowane programy edukacyjne, które będą stanowić nowoczesną lekcję patriotyzmu.

Opisy z poszczególnych plansz koncepcji konkursowej - przeczytaj koniecznieZNAMY ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NA PROJEKT MUZEUM KATYŃSKIEGO W WARSZAWSKIEJ CYTADELI

Zbrodnia katyńska jest jednym z najbardziej skomplikowanych wątków w historii Polski. Jej przedstawienie wymaga zastosowania szczególnie wyrazistych środków ekspozycyjnych. Projekt zakłada, że przestrzeń muzeum zostanie podzielona na kilka stref - spojrzeń na problem zbrodni katyńskiej. Odbiorca będzie miał możliwość spojrzenia na problem zarówno od strony czekających na informację a potem walczących o godność rodzin pomordowanych jak i samych ofiar.
Muzeum Katyńskie będzie obiektem interaktywnym, zawierającym min. tablice multimedialne i specjalne tablice dotykowe, dzięki któremu zwiedzający będą mogli odtworzyć interesujące ich materiały.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek zaprezentował logotyp Nowego Muzeum Katyńskiego. Spośród ponad 300 nadesłanych prac największe uznanie komisji konkursowej zdobył projekt logo w formie nieśmiertelnika autorstwa Anny Kiedrzynek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej