Podstawowym celem muzeum będzie dokumentowanie zbrodni katyńskiej i oddanie hołdu jej ofiarom poprzez stworzenie przestrzeni pamięci. Bohaterami Muzeum Katyńskiego będą nie tylko ofiary zbrodni, ale także wszystkie osoby, które przez dziesięciolecia walczyły o ujawnienie prawdy o Katyniu. Muzeum może więc stanowić zarówno miejsce spotkań i kontemplacji dla Rodzin Katyńskich, jak również placówkę edukacyjną na temat zbrodni katyńskiej. Szczególny nacisk muzeum kłaść będzie na dotarcie do młodego odbiorcy, poprzez specjalnie przygotowane programy edukacyjne, które będą stanowić nowoczesną lekcję patriotyzmu.
Opisy z poszczególnych plansz koncepcji konkursowej - przeczytaj koniecznie: ZNAMY ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NA PROJEKT MUZEUM KATYŃSKIEGO W WARSZAWSKIEJ CYTADELI
Zbrodnia katyńska jest jednym z najbardziej skomplikowanych wątków w historii Polski. Jej przedstawienie wymaga zastosowania szczególnie wyrazistych środków ekspozycyjnych. Projekt zakłada, że przestrzeń muzeum zostanie podzielona na kilka stref - spojrzeń na problem zbrodni katyńskiej. Odbiorca będzie miał możliwość spojrzenia na problem zarówno od strony czekających na informację a potem walczących o godność rodzin pomordowanych jak i samych ofiar.
Muzeum Katyńskie będzie obiektem interaktywnym, zawierającym min. tablice multimedialne i specjalne tablice dotykowe, dzięki któremu zwiedzający będą mogli odtworzyć interesujące ich materiały.
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek zaprezentował logotyp Nowego Muzeum Katyńskiego. Spośród ponad 300 nadesłanych prac największe uznanie komisji konkursowej zdobył projekt logo w formie nieśmiertelnika autorstwa Anny Kiedrzynek.