Powstanie nowa galeria sztuki w Zakopanem

2007-05-22 16:05
Galeria
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Za dwa lata w Zakopanem powstanie galeria sztuki XX wieku. Tatrzańskie Muzeum na ten cel pozyskało zabytkową willę Oksza.

Mieszcząca się przy ulicy Zamoyskiego 25 willa Oksza powstała w połowie lat 90. XIX wieku. Do tej pory stała pusta i niszczała. Władze województwa przekazały Okszę Muzeum Tatrzańskiego. Marszałek dał dodatkowo 100 tys. zł na opracowanie projektu konserwatorskiego. Pojawił się pomysł, aby zabytkowi przywrócić pierwotny wygląd: zdjąć blaszany dach oraz rozebrać przybudówkę z tyłu domu. Na podstawie zdjęć zostanie odtworzona dawna willa. Prawdopodobnie powstanie w niej muzeum prac Stanisława Witkiewicza i jego syna Witkacego, Malczewskiego, Gałka oraz wielu innych polskich artystów.

Dyrektor Muzeum planuje także zbudować nowoczesną galerię. Powstanie ona na dużej parceli obok Okszy. Budynek mógłby być futurystyczny. Koncepcja architektoniczna obiektu zostanie wybrana w drodze konkursu. Na remont Okszy i zrobienie tam galerii potrzeba 7-8 mln zł. Projekt wpisany jest do wieloletniego programu inwestycyjnego małopolski. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obiekt zostanie otwarty w 2008 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej