Powstanie druga kładka przez Wisłę

2009-06-30 11:55
Kładka w Krakowie
Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak

Kraków ogłosił przetarg na budowę drugiej kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę. Przeprawa połączy Kazimierz i Ludwinów.

Prace mają polegać na wykonaniu samej kładki wraz z odwodnieniem oraz montażu oświetlenia i podgrzewania. W ramach inwestycji do nowego obiektu dostosowane zostaną alejki i chodniki w rejonie ulic Skawińskiej, Wietora i Ludwinowskiej. Roboty mają potrwać około roku. Wyniki przetargu znane będą w sierpniu.

Kładka dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Ludwinowem powstanie w oparciu o koncepcję i projekt krakowskiego Biura Projektów Lewicki i Łatak. Jej konstrukcję będą tworzyć trzy platformy – dwie o niskim nachyleniu przeznaczone będą dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Trzecia, w formie sinusoidy, przechodząca raz dołem, a raz górą całego układu, przeznaczona będzie dla pieszych.

Jednocześnie wznowiono – przerwane ze względów technicznych – prace przy budowie kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Podgórzem. Przeprawa budowana jest według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym będzie stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone będą dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów. Kładka będzie się znajdować dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany także podgórskim.

Kładka w Krakowie
Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak

Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów:

  • Inwestor: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie
  • Konstrukcja: stalowa metalizowana
  • Rozpiętość: 140 m
  • Szerokość: 2 x 3,5 m + 3 m
  • Wysokość: 16 m
  • Projekt budowlany: grudzień 2008
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej