Powstaje drugi most w Braniewie

2017-03-01 12:16
Most łukowy w Braniewie
Autor: materiał prasowy Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska

W mieście trwa budowa przeprawy przez rzekę Pasłękę, która dzieli je na dwie części. Dotychczas kierowcy mogli korzystać tylko z jednego mostu, bez żadnej alternatywy. Powodowało to ogromne korki, utrudniało też interwencję służb ratunkowych np. w przypadku wybuchu pożaru. Drugi most ma być receptą na wszelkie niedogodności.

Braniewo jest miastem przygranicznym, przez które codziennie przejeżdża bardzo duża ilość samochodów. Po jednej stronie rzeki swoje siedziby ma wiele firm spedycyjnych, a po drugiej znajdują się wszystkie placówki służb ratowniczych. Nie trudno wyobrazić sobie na jakie utrudnienia kierowcy są narażeni każdego dnia. Drugi most ma znaczenie ułatwić komunikację, co wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Nowy most połączy ulice PCK i Przemysłową.

Budowa mostu ruszyła w trzecim kwartale 2016. Widać już zarys ogromnej, łukowej konstrukcji. Budowla mam mieć 55 m rozpiętości i ponad 13 m szerokości.  Będzie też efektownie oświetlona po obu stronach. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska, a jej całkowity koszt to 5,5 mln zł brutto.

Budowa mostu w Braniewie
Autor: materiał prasowy Most budowany jest w technologii prac tzw. nasuwania podłużnego przęseł

Most budowany jest w technologii prac tzw. nasuwania podłużnego przęseł. Polega ona na przesuwaniu gotowej konstrukcji mostu z przyczółka na kolejne podpory. Zastosowanie tej  technologii nie wymaga budowy tymczasowych podpór pośrednich w korycie rzeki, a więc ingerowania w chroniony i cenny obszar. Przypomnijmy, że teren inwestycji położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Pasłęki”.

Aktualnie jesteśmy na etapie montażu konstrukcji stalowej przęsła. Elementy mostu wykonaliśmy w naszej Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Uniknęliśmy w ten sposób sprowadzania ciężkiego sprzętu na plac budowy i nadmiernej ingerencji w środowisko. Następnie obiekt w całości przywieźliśmy do Braniewa – wyjaśnia Michał Nikołajuk, kierownik budowy, Skanska. - Teraz montujemy, a z początkiem marca planujemy nasunięcie konstrukcji na przyczółki. Kolejnym etapem prac będzie deskowanie, zbrojenie i zabetonowanie płyty pomostu oraz sprężenie konstrukcji. Potem zamontujemy elementy odwodnienia, wykonamy nawierzchnię jezdni, chodników oraz dojazdy do mostu wraz z ul. Przemysłową – dodaje kierownik budowy.

Zgodnie z umową termin zakończenia prac to koniec września 2018 roku. W ramach inwestycji Skanska wykona także ciąg pieszo-jezdny w ciągu ul. Przemysłowej.

Budowa mostu w Braniewie
Autor: materiał prasowy Druga przeprawa ma być gotowa do końca września 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej