Ponad stuletni dworzec w Jastrzębiu odzyskał historyczne piękno

2022-12-30 12:42
Dworzec Jastrząb otwarty dla podróżnych
Autor: PKP SA Dworzec Jastrząb otwarty dla podróżnych

Dworzec Jastrząb w grudniu został otwarty dla podróżnych. Pochodzący z 1917 roku dworzec i jego najbliższe otoczenie przeszły gruntowną przebudowę. Dawny wygląd odzyskały elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi, a także jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawostką w architekturze dworca jest wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą.

Zmodernizowany historyczny dworzec ma ułatwić pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Skarżyska-Kamiennej. Dworze w Jastrzębiu zrewitalizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, na który na modernizację blisko 200 dworców polski rząd przeznaczył do 2023 r. ponad 2,8 mld zł. Jest to dziewiąty dworzec w województwie mazowieckim zrewitalizowany w ramach tego programu.

Jak się zmienił dworzec w Jastrzębiu?

Dawny wygląd odzyskały elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi, a także jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawostką w architekturze dworca jest wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą, natomiast nowością są podświetlane napisy z nazwą stacji i napisem dworzec kolejowy.

Przebudowa zmieniła również wnętrze dworca Jastrząb. Jest ono utrzymane w jasnej kolorystyce. W holu, który jest jednocześnie poczekalnią, podróżni znajdą ławki, kosze, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze mieszczą się również toalety oraz niewielkie pomieszczenie na wynajem. Piętro budynku przeznaczono na pomieszczenia techniczne.

Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań ułatwiającym korzystanie z niego osobom z niepełnosprawnościami. Wśród nich m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące. Poprawiło się bezpieczeństwo w budynku, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

W budynku i jego otoczeniu zamontowano energooszczędne oświetlenie. Zredukowano również straty ciepła poprzez wymianę okien i drzwi. Za pracę urządzeń i instalacji w budynku odpowiada system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który optymalizuje również zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Zmieniło się również najbliższe otoczenie budynku. Wyburzono budynki gospodarcze. Powstały nowe chodniki, droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe (w tym stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami), a także strefa kiss&ride. W sąsiedztwie dworca uporządkowano również zieleń, a także zamontowano nowe ławki, kosze oraz wybudowano wiatę rowerową.

Dworzec Jastrząb - dane o inwestycji

  • Nazwa inwestycji: Modernizacja dworca kolejowego Jastrząb
  • Lokalizacja: Lipienice, gmina Jastrząb, powiat szydłowiecki, woj. mazowieckie
  • Inwestor: Polskie Koleje Państwowe SA
  • Projekt: pracownia An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic
  • Generalny wykonawca: Krobel Sp. z o.o. ze Starachowic
  • Koszt inwestycji: nieco ponad 8 mln zł brutto

Źródło: materiały prasowe PKP SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej