Ponad stuletni dworzec w Jastrzębiu odzyskał historyczne piękno

2022-12-30 12:42
Dworzec Jastrząb otwarty dla podróżnych
Autor: PKP SA Dworzec Jastrząb otwarty dla podróżnych

Dworzec Jastrząb w grudniu został otwarty dla podróżnych. Pochodzący z 1917 roku dworzec i jego najbliższe otoczenie przeszły gruntowną przebudowę. Dawny wygląd odzyskały elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi, a także jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawostką w architekturze dworca jest wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą.

Zmodernizowany historyczny dworzec ma ułatwić pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Skarżyska-Kamiennej. Dworze w Jastrzębiu zrewitalizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, na który na modernizację blisko 200 dworców polski rząd przeznaczył do 2023 r. ponad 2,8 mld zł. Jest to dziewiąty dworzec w województwie mazowieckim zrewitalizowany w ramach tego programu.

Jak się zmienił dworzec w Jastrzębiu?

Dawny wygląd odzyskały elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi, a także jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawostką w architekturze dworca jest wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą, natomiast nowością są podświetlane napisy z nazwą stacji i napisem dworzec kolejowy.

Przebudowa zmieniła również wnętrze dworca Jastrząb. Jest ono utrzymane w jasnej kolorystyce. W holu, który jest jednocześnie poczekalnią, podróżni znajdą ławki, kosze, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze mieszczą się również toalety oraz niewielkie pomieszczenie na wynajem. Piętro budynku przeznaczono na pomieszczenia techniczne.

Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań ułatwiającym korzystanie z niego osobom z niepełnosprawnościami. Wśród nich m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące. Poprawiło się bezpieczeństwo w budynku, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

W budynku i jego otoczeniu zamontowano energooszczędne oświetlenie. Zredukowano również straty ciepła poprzez wymianę okien i drzwi. Za pracę urządzeń i instalacji w budynku odpowiada system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który optymalizuje również zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Zmieniło się również najbliższe otoczenie budynku. Wyburzono budynki gospodarcze. Powstały nowe chodniki, droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe (w tym stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami), a także strefa kiss&ride. W sąsiedztwie dworca uporządkowano również zieleń, a także zamontowano nowe ławki, kosze oraz wybudowano wiatę rowerową.

Dworzec Jastrząb - dane o inwestycji

  • Nazwa inwestycji: Modernizacja dworca kolejowego Jastrząb
  • Lokalizacja: Lipienice, gmina Jastrząb, powiat szydłowiecki, woj. mazowieckie
  • Inwestor: Polskie Koleje Państwowe SA
  • Projekt: pracownia An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic
  • Generalny wykonawca: Krobel Sp. z o.o. ze Starachowic
  • Koszt inwestycji: nieco ponad 8 mln zł brutto

Źródło: materiały prasowe PKP SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej