Pomorska Kolej Metropolitalna. Strategiczna inwestycja infrastrukturalna na Pomorzu

2013-03-11 13:14
Pomorska Kolej Metropolitalna
Autor: PKM SA Pomorska Kolej Metropolitalna. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Na zdjęciuprojekt przystanku Brętowo nałożony na zdjęcie lotnicze miejsca, w którym zostanie wybudowany

Pomorska Kolej Metropolitalna to najważniejszy i największy projekt komunikacyjny realizowany przez województwo pomorskie. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Generalnym wykonawcą I etapu inwestycji zostało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman. Budowa nowej linii kolejowej pochłonie ponad 716 mln zł.

Pomorska Kolej Metropolitalna. Nowa linia kolejowa na Pomorzu

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to projekt budowy szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego na Pomorzu. Już za dwa lata nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Dzięki inwestycji zarówno z Gdańska jak i z Gdyni będzie można dojechać na lotnisko w ciągu 25 minut, także mieszkańcy wielu dzielnic Trójmiasta będą mogli szybciej dotrzeć do pracy i szkoły.

20-kilometrowa Pomorska Kolej Metropolitalna to największa inwestycja w historii samorządu województwa pomorskiego. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Obecnie przygotowywany jest pierwszy etap inwestycji "Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I - rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej", w ramach którego odbudowane zostaną sieci kolejowych przewozów regionalnych poprzez rewitalizację nieczynnej od 1945 roku Kolei Kokoszkowskiej oraz budowę odcinka łączącego południowe dzielnice Miasta Gdańska z Lotniskiem w Rębiechowie oraz linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Planowane rozwiązanie umożliwi dojazd mieszkańców i turystów do Kartuz, Kościerzyny oraz Bytowa, a także zdecydowanie usprawni i przyśpieszy podróż z głębi województwa do Trójmiasta.

Wykonawcą I etapu inwestycji zostało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman. Wartość projektu wyniesie ponad 700 mln zł. Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma rozpocząć się wiosną br., oddanie do użytku całej linii planowane jest w 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej