Pomorska Kolej Metropolitalna. Strategiczna inwestycja infrastrukturalna na Pomorzu

2013-03-11 13:14
Pomorska Kolej Metropolitalna
Autor: PKM SA Pomorska Kolej Metropolitalna. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Na zdjęciuprojekt przystanku Brętowo nałożony na zdjęcie lotnicze miejsca, w którym zostanie wybudowany

Pomorska Kolej Metropolitalna to najważniejszy i największy projekt komunikacyjny realizowany przez województwo pomorskie. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Generalnym wykonawcą I etapu inwestycji zostało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman. Budowa nowej linii kolejowej pochłonie ponad 716 mln zł.

Pomorska Kolej Metropolitalna. Nowa linia kolejowa na Pomorzu

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to projekt budowy szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego na Pomorzu. Już za dwa lata nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Dzięki inwestycji zarówno z Gdańska jak i z Gdyni będzie można dojechać na lotnisko w ciągu 25 minut, także mieszkańcy wielu dzielnic Trójmiasta będą mogli szybciej dotrzeć do pracy i szkoły.

20-kilometrowa Pomorska Kolej Metropolitalna to największa inwestycja w historii samorządu województwa pomorskiego. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Obecnie przygotowywany jest pierwszy etap inwestycji "Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I - rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej", w ramach którego odbudowane zostaną sieci kolejowych przewozów regionalnych poprzez rewitalizację nieczynnej od 1945 roku Kolei Kokoszkowskiej oraz budowę odcinka łączącego południowe dzielnice Miasta Gdańska z Lotniskiem w Rębiechowie oraz linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Planowane rozwiązanie umożliwi dojazd mieszkańców i turystów do Kartuz, Kościerzyny oraz Bytowa, a także zdecydowanie usprawni i przyśpieszy podróż z głębi województwa do Trójmiasta.

Wykonawcą I etapu inwestycji zostało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman. Wartość projektu wyniesie ponad 700 mln zł. Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma rozpocząć się wiosną br., oddanie do użytku całej linii planowane jest w 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej