Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie. Kiedy budowa pomnika na placu Na Rozdrożu? Jest pozwolenie na budowę

2024-01-09 15:10

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie ma stanąć na placu Na Rozdrożu. Inwestycja jeszcze nie wystartowała, ale trwa wybór wykonawcy, jest też pozwolenie na budowę. Kiedy zobaczymy nowy pomnik upamiętniający zwycięstwo nad bolszewikami?

Spis treści

  1. Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie – lokalizacja i termin budowy
  2. Co z Pomnikiem Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu? Jest pozwolenie na budowę
  3. Projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zobacz wizualizacje monumentu
Szkoła Budowania. Lekcja: prawidłowa izolacja dachu
Materiał sponsorowany

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie – lokalizacja i termin budowy

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie to obelisk o wysokości ok. 36 m upamiętniający zwycięską dla Polski bitwę z wojskami bolszewickimi. Ma on powstać w Śródmieściu, na placu Na Rozdrożu, a dokładniej w miejscu obecnej fontanny od strony al. Wyzwolenia. Fontanna zostanie w tym miejscu zachowana, choć zmieni się jej forma. Powstaną też nowe nasadzenia zieleni oraz mała architektura.

Obecnie planuje się zakończenie budowy pomnika przed 15 sierpnia 2025 r., czyli 105. rocznicą słynnej bitwy. Trzeba jednak pamiętać, że terminy dotyczące tej inwestycji są od kilku lat stale przesuwane. Pierwotnie obiekt miał być gotowy w 2021 r., jednak prace nadal nie ruszyły.

Bitwa Warszawska była jedną 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i zachodnią część Europy – podkreśla UM Warszawa.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie wizualizacja
Autor: UM Warszawa Wizualizacja Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie

Co z Pomnikiem Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu? Jest pozwolenie na budowę

Budowa Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie opóźnia się, ale nie została wstrzymana. 7 września 2023 r. wydano pozwolenie na budowę pomnika. Inwestor – Biuro „Niepodległa” – informuje, że 22 grudnia 2023 r. otwarto oferty w przetargu na wybór wykonawcy robót. Zgłosiły się dwie firmy, ale wyboru jednej z nich jeszcze nie dokonano. Wybrany wykonawca będzie miał 24 miesiące na realizację pomnika.

Warto przypomnieć, że aktualnie trwa przebudowa placu Na Rozdrożu w Warszawie. W jej wyniku powstaną m.in. windy na przystanki autobusowe, zostanie też posadzona nowa zieleń oraz nastąpią zmiany w układzie dróg rowerowych. Dodatkowo zostanie zlikwidowane przejście podziemne pod placem, a zamiast tego zostaną wytyczone nowe przejścia naziemne. Koniec przebudowy ma nastąpić w 2024 r., przy czym dolny poziom wraz z nowymi windami i schodami ma być gotowy już w kwietniu.

Projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zobacz wizualizacje monumentu

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie będzie mieć formę obelisku o wysokości ok. 36 m. Na obelisku znajdzie się data „1920”. U stóp monumentu będzie działać fontanna, a dookoła pojawią się elementy małej architektury oraz zieleń. Będą też cytaty dotyczące słynnego wydarzenia. Za projekt pomnika odpowiada Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa, który wygrał w 2020 r. konkurs zorganizowany przez miasto.

Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. (…) Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić – mówiła w trakcie ogłaszania wyników konkursu Marlena Happach, ówczesna dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej