Połowa już jest

2009-11-19 13:31
podpora_2.jpg
Autor: NCS

Co prawda jeszcze nie połowa stadionu, ale klatek schodowych, co jednak niezawodnie świadczy, że Stadion Narodowy pnie się w górę. W tym tygodniu, czyli do 22 listopada, mają się zakończyć roboty przy budowie 10 klatek schodowych, mieszczących również szyby windowe, wykonanych metodą ślizgową.

Dzięki zastosowaniu tej metody 10 klatek schodowych zostało wykonanych w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, co znacznie przyspieszyło roboty żelbetowe w niecce stadionu. Pozostałe 9 klatek zostanie wybudowanych metodą tradycyjną i będą wznoszone wraz z konstrukcją obiektu.
Również w bardzo szybkim tempie prowadzone są prace przy fundamentach konstrukcji 2-poziomowego parkingu podziemnego pod przyszłą płytą boiska. Z konstrukcji tego parkingu montowana będzie - za pomocą dźwigów poruszających się po stropie tego poziomu - większość prefabrykatów trybun Stadionu.

Zamontowano już pierwszy rygiel potocznie nazywany “belką grzebieniową”. To pionowy element żelbetowy w kształcie schodków i wadze ok. 15 ton. Na ryglach zostaną ułożone poziome - schodkowe prefabrykaty, które po zamontowaniu krzesełek będą trybunami.
Do konstrukcji Stadionu Narodowego zostanie wykorzystanych w sumie ponad 5000 takich elementów prefabrykowanych. Wszystkie będą sukcesywnie dostarczane na teren budowy samochodami ciężarowymi, w miarę postępu prac. Do rozładunku oraz montażu wykorzystywane zostaną specjalistyczne żurawie samobieżne oraz żurawie stałe. Zaletą zastosowania prefabrykatów jest oszczędność czasu, a ich montaż będzie możliwy także w warunkach zimowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej