Podlaskie Centrum Kultury

2007-05-21 16:22
Centrum Kultury
Autor: brak danych

Bardzo nowoczesne centrum kulturalne ma powstać w Białymstoku przy ul. Węglowej. Na razie nie wiadomo kiedy inwestycja się rozpocznie. Znamy za to nazwę pracowni architektonicznej, która przygotuje projekt Podlaskiego Centrum Kultury.

Centrum Kultury ma powstać na terenie między ulicami Węglową, Wasilkowską i Poleską. Teraz stoją tam opuszczone wojskowe magazyny. Pod koniec listopada rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu. W konkursie udział wzięły 22 pracownie z Polski, z których pięć dopuszczono do ścisłego finału. Wygrała białostocka firma Arkon. Zwycięzcy dostali 70 tysięcy złotych nagrody i prawo do realizacji szczegółowego projektu budowlanego.
Regulamin konkursu dawał projektantom duże pole manewru. Mieli zmienić nie do poznania sześć powojskowych magazynów. Dwa pozostałe mogli zaadaptować na szeroko rozumiane cele kulturalne. W rezultacie powstała interesująca wizja centrum kulturalnego z Ośrodkiem Prezentacji Teatralnych, Muzeum Wojska, biblioteką i archiwum. Najwięcej miejsca w koncepcji Arkonu zajmuje właśnie Ośrodek Prezentacji Teatralnych wraz z galerią sztuki nowoczesnej. Jest tu miejsce także na sklep muzyczny i księgarnię. Ten budynek, tak jak i pozostałe, utrzymane są w klimacie industrialnym, bardzo surowym. Dominują raczej ciemne kolory.

Dojazd na Węglówkę miałby prowadzić przez wiadukt oraz tunel pod torami przy ul. Poleskiej. Koszt całej inwestycji, łącznie z obsługą komunikacyjną, szacuje się na ok. 150 milionów złotych. Kolejny krok do realizacji inwestycji muszą uczynić radni miejscy. To oni zdecydują, czy przyznać co najmniej 30 mln zł z gminnego budżetu na budowę kulturalnej wyspy. Reszta ma być sfinansowana z pieniędzy unijnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej