PKP SA rozpoczyna kolejną inwestycję w Warszawie - estetyzację Dworca Centralnego

2015-02-18 10:13
Projekt estetyzacji Dworca Centralnego w Warszawie
Autor: SUD Architectes Projekt estetyzacji Dworca Centralnego w Warszawie

Na przełomie lutego i marca PKP rusza z modernizacją Dworca Centralnego w Warszawie. Inwestor wyłonił już wykonawcę nowej inwestycji. Prace poprowadzi firma Winnicki.

Dworzec Centralny coraz bardziej przyjazny dla użytkowników

Najbardziej spektakularną zmianą nowej inwestycji PKP będzie aranżacja hali głównej Dworca Centralnego. Pojawią się tam m. in. nowe lokale komercyjne oraz antresola wyposażona w schody ruchome sięgające poziomu „0”. Dzięki zmianom zwiększy się przestrzeń użytkowa Dworca Centralnego. Autorem projektu modernizacji i estetyzacji dworca jest pracownia SUD Architekt Polska.

Nie remontowana wcześniej galeria zachodnia i część galerii północnej zostaną odświeżone i dostosowane do estetyki pozostałych części dworca. Ponadto, architekci przeprojektowali galerię zachodnią – lokale zostaną przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu zwiększy się przestrzeń komunikacyjna w podziemnych korytarzach.

Równolegle do zmian wizualnych i funkcjonalnych, przebiegać będą prace związane z montażem systemu ogrzewania hali głównej. Obecnie trwa izolowanie termiczne stropodachu i wymiana schodów oraz pochylni ruchomych w galerii wschodniej.

Koszt nowej inwestycji wyniesie 19,5 mln zł. Jej planowane zakończenie to koniec roku 2015. Dzięki modernizacji budynek zyska na atrakcyjności i będzie dostosowany do aktualnych potrzeb – obecnie przez Dworzec Centralny przewija się dziennie ponad 60 tysięcy podróżnych. Powierzchnia użytkowa dworca wzrośnie z 7 700m2 do 8 850m2.

Podczas remontu na dworcu planowana jest zmiana organizacji ruchu.

Nazwa inwestycji: Estetyzacja Dworca Centralnego w Warszawie
Adres inwestycji: Aleje Jerozolimskie 54, Śródmieście, Warszawa
Inwestor: PKP SA
Autor projektu architektonicznego: Sud Architekt Polska sp. z o.o
Generalny wykonawca: Winnicki Sp. z o.o.
Początek realizacji: I kwartał 2015
Planowane oddanie do użytku: IV kwartał 2015
Powierzchnia użytkowa: ok. 8 850mm2
Koszt inwestycji: 19,5 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej