Pawilon Edukacyjny Kamień – miejsce edukacji przyrodniczej nad Wisłą w Warszawie

2023-05-31 5:45

Pawilon Edukacyjny Kamień działa już od trzech lat na polu edukacji, promocji i ochrony nadwiślańskiej przyrody. „Kamień” i jego otoczenie to miejsce dorosłych i dzieci, otwarte na wszelkie zielone inicjatywy, w którym warszawiacy mogą lepiej poznać ulubioną rzekę i jej naturalne bogactwo oraz odkryć tajemnice drzew, zwierząt czy miejskiej przyrody.

Spis treści

  1. Pawilon Edukacyjny Kamień – historia
  2. Pawilon Edukacyjny Kamień – zdjęcia
  3. Pawilon Edukacyjny Kamień – dojazd
  4. Pawilon Edukacyjny Kamień – ważny element projektu Life+Wislawarszawska.pl
  5. Pawilon Edukacyjny Kamień – co tu znajdziemy?

Pawilon Edukacyjny Kamień – historia

Budynek został powołany do życia w ramach projektu Life+ WislaWarszawska.pl przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Powstał między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie wśród przyrody obszaru Natura 2000.

Pawilon zaprojektowany przez architektów z Pracowni Architektury Brataniec eM4 został oddany do użytku w 2020 roku. Pawilon Edukacyjny „Kamień” otrzymał II nagrodę w XV edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”. To nie jedyne wyróżnienie – oto kolejne: Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy i nagroda w Konkursie Polski Cement w Architekturze. Obiekt otrzymał także nominację do nagrody Mies van der Rohe Award 2022.

Pawilon Edukacyjny Kamień – zdjęcia

Pawilon Edukacyjny Kamień – dojazd

Lokalizacja „Kamienia” nie jest przypadkowa. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego oraz poddanych restytucji łąk zalewowych. Umożliwia to poznawanie naturalnego bogactwa Wisły, w miejscu, gdzie jest ono największe i otwiera nowe możliwości dla oferty edukacyjnej z zakresu popularyzacji wiedzy o ptakach i przyrodzie nadwiślańskiej, propagowania idei ochrony obszarów Natura 2000.

Pawilon Edukacyjny Kamień – ważny element projektu Life+Wislawarszawska.pl

Budowa Pawilonu Edukacyjnego Kamień jest zwieńczeniem projektu Life+ WislaWarszawska.pl. Przedsięwzięcie obejmowało także m.in. budowę wysp pływających, barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa, ławic piaszczystych, ścieżki spacerowej oraz wyznaczenie i oznakowanie szlaków przyrodniczych. Realizacja projektu Life+ „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” prowadzona była dzięki dofinansowaniu z Instrumentu Finansowego Life+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pawilon Edukacyjny Kamień – co tu znajdziemy?

Pawilon Edukacyjny Kamień to główny punkt edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i nowe centrum Dzielnicy Wisła. To miejsce, w którym warszawiacy mogą lepiej poznać swoją rzekę i jej naturalne bogactwo oraz odkryć tajemnice drzew, zwierząt czy miejskiej przyrody. Odbywają się tu terenowe lekcje o przyrodzie, warsztaty ekologiczne, jak również spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin. Mieszkańcy znajdą tu również wsparcie dla swoich zielonych inicjatyw. Tu także kwitnie współpraca z organizacjami pozarządowymi i sektorem nauki. Kamień i jego otoczenie jako miejsce wymiany doświadczeń, debat, spotkań i inspiracji. Materiał powstał na podstawie treści na stronie https://um.warszawa.pl/ oraz profilu Pawilonu Edukacyjnego Kamień na Facebooku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej