Parkuj i Jedź. W aglomeracji warszawskiej powstaną kolejne parkingi P+R

2020-04-16 9:18
Parkingi Warszawa
Autor: commons.wikimedia.org Parkingi Warszawa - P+R Al. Krakowska na warszawskim Okęciu. Działa od 2011 roku

Sieć parkingów „Parkuj i Jedź” jest stale rozbudowywana w aglomeracji warszawskiej. W najbliższym czasie nowe perony, parkingi i miejsca rowerowe powstaną w Legionowie. Inwestycja jest możliwa dzięki wsparciu z UE. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, m.st. Warszawy oraz Legionowa.

Dzięki ponad 2,7 mln zł wsparcia z UE w Legionowie powstaną lokalne centra przesiadkowe. Taką rolę będą pełniły dwie istniejące pętle autobusowe przy ul. Sowińskiego/Mickiewicza i ul. Olszankowa–Osiedle Młodych. Zostaną one przebudowane, tak aby pasażerowie mogli przesiadać się ze swoich środków transportu do komunikacji publicznej. W ramach inwestycji powstaną nowoczesne wiaty przystankowe i perony, z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową, a cały teren zostanie oświetlony lampami LED.

Powstaną parkingi typu Parkuj i Jedź

Wybudowane zostaną też dwa parkingi typu Parkuj i Jedź, każdy na ok. 15 miejsc. Przewidziano na nich po jednym stanowisku dla samochodów elektrycznych, z możliwością ładowania. Z kolei rowerzyści będą mogli skorzystać z krytych miejsc postojowych i odkrytych stojaków oraz samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 roku.

Ta inwestycja to nie tylko większy komfort dla naszych mieszkańców i stworzenie możliwości na szybkie i sprawne dotarcie do pracy czy szkoły. To przede wszystkim kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Każde działanie, zmierzające do ograniczenia natężenia ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a na tym nam wszystkim bardzo zależy – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Parkingi Warszawa
Autor: UM Warszawa W stolicy powstaną kolejne parkingi P+R Link: Kliknij i powiększ

Projekt - Parkingi Parkuj i Jedź

Projekt Parkingi Parkuj i Jedź będzie realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w aglomeracji warszawskiej poprzez promocję nisko- lub zeroemisyjnych środków transportu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 3,3 mln zł, z czego blisko 2,7 mln zł wyniesie unijne wsparcie w ramach RPO WM 2014-2020.

Rozwój parkingów Parkuj i Jedź metropolii warszawskiej

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stale rozbudowywana jest sieć parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Dotychczas podpisano umowy na budowę 62 parkingów, na których powstało ponad 5 900 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 2 800 dla rowerów. Całość jest skoordynowana z transportem miejskim, co ułatwia mieszkańcom codzienne dojazdy do pracy, a także zachęca do podróżowania komunikacją zbiorową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej