Park Golędzinów - warszawska Praga Północ zyska nowy ogromny park

2022-06-14 13:47
Park Golędzinów Praga Północ
Autor: youtube Park Golędzinów na warszawskiej Pradze Północ powstanie na obszarze 65 ha

Park Golędzinów na Pradze Północ ma być największym naturalnym parkiem w Warszawie. Na powierzchni ponad 90 boisk piłkarskich powstanie wyjątkowe miejsce, z cudowną nadwiślańską panoramą i różnorodną roślinnością. Mieszkańcy Warszawy zyskają w parku Golędzinów idealne miejsce do wypoczynku i pieszych wędrówek wzdłuż brzegów Wisły.

Spis treści

  1. Gdzie powstanie Park Naturalny Golędzinów?
  2. Park Golędzinów - konkurs architektoniczny jeszcze 2022 roku
  3. Kiedy ruszą prace na terenie parku Golędzinów?
  4. Atrakcje przyrodnicze w nowym parku nad Wisłą

Gdzie powstanie Park Naturalny Golędzinów?

Park Naturalny Golędzinów powstanie pomiędzy mostem Gdańskim, a Grota-Roweckiego, na terenie rozciągającym się wzdłuż koryta Wisły. Zajmie powierzchnię około 65 ha, będzie miał długość około 3 km. Od wschodu naturalny park miejski ograniczony będzie wałem przeciwpowodziowym, a na zachodnim skraju stromą skarpą wiślaną. Wejście do parku planowane jest na wysokości Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

Planowany Park Naturalny Golędzinów powstanie w granicy Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Czytaj też o nowym parku w Krakowie:

Park Golędzinów - konkurs architektoniczny jeszcze 2022 roku

Jeszcze w tym roku miasto ogłosi konkurs architektoniczny, który wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej parku nad Wisłą.

Kiedy ruszą prace na terenie parku Golędzinów?

Prace budowlane na terenie parku Golędzinów ruszą po wyłonieniu wykonawcy i uzyskaniu wszystkich uzgodnień. Ich zakres obejmie m.in. wykonanie elementów małej architektury oraz wytyczenie ścieżek i przejść na terenie parku.

Atrakcje przyrodnicze w nowym parku nad Wisłą

Park Golędzinów będzie idealnym miejscem do obserwowania przyrody, która na tym obszarze jest wyjątkowo bogata ze względu na bliskość Wisły i rozległość terenu. To teren zalewowy, na którym istniejące łąki powoli zaczynają zarastać łęgiem. Golędzinów to także rejon płytkiego koryta Wisły, gdzie z powodzeniem można obserwować wiele gatunków ptaków wodnych. Spotkać tu można m.in. różne gatunki kaczek, kormorany czy czaple, a w zimie również orły bieliki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej