Otwarto największą w Polsce elektrownię wiatrową

2007-05-16 18:30

28 czerwca 2006 r. została otwarta jedna z najnowocześniejszych elektrowni wiatrowych w Polsce. 25 turbin może zaopatrzyć w prąd nawet 20 tys. okolicznych domów. Prąd od elektrowni wiatrowej w Tymieniu będzie kupował Zakład Energetyczny "Koszalin".

Farma wiatrowa zbudowana przez polsko-amerykańską spółkę EEZ stoi kilka kilometrów od morza przy głównej drodze z Kołobrzegu do Koszalina w miejscowości Tymień. Dawniej były to należące do PGR-u pola, dziś między zbożem stoją ogromne stumetrowe słupy, na których zamontowano wiatraki. Rozpiętość ich łopat jest większa od rozpiętości skrzydeł boeinga 747.
Inwestycja jest pierwszą tego typu od 4 lat w Polsce. Dzięki zmianom obowiązujących przepisów zakłady energetyczne musza odbierać energię wytwarzaną przez farmy wiatrowe, co z pewnością skłoni inwestorów do większego zaangażowania w sektorze rynku energii odnawialnej.

Nowootwarty park wiatrowy w Tymieniu, składa się z 25 podstacji, z których każda ma moc 2 MW. Cały zespół elektrowni wiatrowych łącznie produkuje 50 MW, co stanowi obecnie prawie 40% energii wytwarzanej w Polsce dzięki sile wiatru. Dla porównania w Niemczech w ten sposób produkuje się w sumie 19 tys. MW rocznie - czyli prawie 150 razy więcej niż w naszym kraju. Stąd płyną silne przesłanki dla inwestorów pragnących zaistnieć w tym sektorze na polskim rynku. Tymczasem, Invenergy i EEPN - udziałowcy EEZ - zapowiadają kolejne inwestycje nad polskim Bałtykiem, gdzie są najkorzystniejsze wiatry, co ma szczególny wpływ na opłacalność całego przedsięwzięcia, bowiem turbina przy różnicy zaledwie 1 m/s (miedzy 7 a 8 m/s) w prędkości porywów wiatru wytwarza o 50 proc. więcej energii.
Budowa parku wiatrowego w Tymieniu kosztowała 250 mln zł. 40 mln zł inwestorzy dostali z unijnego programu Wspierania Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej