Otwarcie największego terminalu w Pyrzowicach

2007-07-17 13:47
terminal w Pyrzowicach
Autor: brak danych

W Pyrzowicach oddano do użytku największy terminal wśród regionalnych portów lotniczych w kraju. Otwarcie odbyło się 9 lipca 2007 roku.

W Pyrzowicach niedaleko Katowic miało miejsce otwarcie terminalu B Międzynarodowego Portu Lotniczego. Oddano do użytku część przylotową i ogólnodostępną, na przełomie lipca i sierpnia uruchomione zostaną natomiast odloty. Po zakończonej rozbudowie powierzchnia obiektu zwiększyła się prawie trzykrotnie. Dotychczas liczyła 7,6 tys. mkw, obecnie wynosi 21,3 tys. mkw.
Stara część terminalu była wąska i jednopiętrowa, nowy budynek ma zaś trzy przestrzenne kondygnacje. Na parterze znajdują się hala przylotów i odlotów oraz nieczynne jeszcze punkty odpraw pasażerów. Pierwsze piętro zajmuje część handlowa z kawiarnią, restauracją, apteką, księgarnią i sklepami. Na najwyższym piętrze jest poczekalnia dla pasażerów i najdłuższy w Polsce 180-metrowy taras widokowy. Rozbudowa obiektu kosztowała blisko 80 mln zł.

Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nim m.in. pięć wind osobowych, które umożliwiają dotarcie na każdą z trzech kondygnacji. Nowy obiekt wybudowano zgodnie z wymogami porozumienia wykonawczego z Schengen. Liczba punktów odpraw wzrosła od 17 do 35, dzięki czemu terminal może obsługiwać 1200 pasażerów na godzinę, a w sumie 3,5 mln rocznie. To prawie trzy razy więcej niż wcześniej.
Władze lotniska nie zaprzestają na obecnej rozbudowie. Pod koniec roku ma być gotowy nowy plan generalny lotniska. Kolejny terminal nie będzie jednak dobudowywany do istniejących, lecz powstanie w zupełnie nowym miejscu, w kierunku wschodnim. Projekt wybrany zostanie w międzynarodowym konkursie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej