Ogrodownia w projekcie otoczenia Centrum Chopinowskiego

2010-01-14 9:39
Otoczenie Centrum Chopinowskiego
Autor: Ogrodownia sp. z o.o.

Pracownia Sztuki Ogrodowej we współpracy z Ogrodownią wykonała na zlecenie m.st. Warszawy projekt wykonawczy dla inwestycji związanej z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Jest nią mieszczący się za siedzibą Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w Warszawie, zieleniec, stanowiący część otoczenia Centrum Chopinowskiego.

Projekt realizacyjny zieleńca za siedzibą SARP przygotowali architekci krajobrazu z Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni, na bazie wstępnej koncepcji zagospodarowania tego terenu, wykonanej przez RS Architektura Krajobrazu sp. z o.o. Ich zadaniem było opracowanie projektu wykonawczego: ciągów komunikacyjnych, oświetlenia, elementów małej architektury, a także zieleni oraz gospodarki drzewostanem.

Historycznie, przestrzeń zieleńca jest fragmentem parku przylegającego do Pałacu Zamoyskich (obecnie siedziba SARP w Warszawie), przez co jest wpisana do rejestru zabytków. Przed realizacją obszar miał charakter podłużnego skweru i spełniał głównie rolę komunikacyjną - stanowił drogę skrótową pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

- Omawiany zieleniec usytuowany jest na Skarpie Wiślanej, wyjątkowym obszarze, niestety nie w pełni wykorzystywanym. Teren ten mógłby utworzyć naturalny ciąg spacerowy wśród zieleni, prowadzący przez całe miasto – powiedział Mariusz Pasek, współwłaściciel Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni – Nowa realizacja stanowi szansę dla Skarpy – zwróci uwagę na to atrakcyjne miejsce i pozwoli zatrzymać przechodniów na dłużej.

Otoczenie Centrum Chopinowskiego
Autor: Ogrodownia sp. z o.o.

Realizowany projekt ma charakter swobodnego układu parkowego, z meandrującymi alejami, nasadzeniami krzewów oraz runem w podszyciu drzew. Na teren parku wprowadzono placyki z ławeczkami parkowymi, co umożliwi wypoczynek i obserwację wąwozu z góry. Atrakcją parku  jest odnowiony historyczny punkt widokowy. Rośliny zaproponowane przez projektantów  są wytrzymałe, dobrze znoszące zacienienie i odpowiadające klimatowi parku. Istniejące, dość strome skarpy zabezpieczano geokratą, która umożliwia wysianie  trawników, a w zacienionych miejscach posadzenie bluszczu pospolitego.

Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej