Oczyszczalnia Pomorzany coraz bliżej

2007-06-15 13:35

Warta prawie 3 mln euro przepompownia ścieków Górny Brzeg jest już gotowa. Zakończył się drugi z 11 kontraktów w ramach programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie".

Pompownia jest już przygotowana do współpracy z oczyszczalnią Pomorzany, która powstanie jednak dopiero w 2007 r. Dlatego ścieki omijają nową pompownię tak jak do tej pory i wpadają wprost do Odry.
Inwestycję zrealizowała Hydrobudowa - 6 z Warszawy za 2 mln 875 tys. euro. To jedna z czterech pompowni ścieków, które mają pracować w systemie oczyszczalni ścieków Pomorzany, trzy pozostałe są w budowie. Do Górnego Brzegu spływać będzie 20 proc. miejskich ścieków: z całych Pomorzan, Redy, części Gumieniec i Śródmieścia. Zanim zostaną przepompowane do oczyszczalni, trafią do głębokiej na 22 m studni o średnicy 14 m. Tam przejdą wstępne oczyszczanie z elementów stałych i piasku.
Przekazana ZWiK-owi przepompownia to druga zakończona inwestycja w ramach programu poprawy jakości wody. Pierwszą była renowacja kanałów. Cały program warty 288 mln euro jest w 66 proc. finansowany ze środków europejskich. Resztę stanowi wkład własny miasta w postaci pożyczek bankowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej