Ochrona kościołów w Małopolsce

2007-05-24 13:48
Kościoły w Małopolsce
Autor: brak danych

Projekt "Tarcza" obejmuje ochronę drewnianych kościołów w Małopolsce. Dzięki tej koncepcji 40 objektów sakralnych zyska zabezpieczenia przeciwpożarowe, antywłamaniowe, monitoring, a także systemy gaśnicze.


Do uczestnictwa w projekcie zostało wybranych 40 budowli. O tym, które zostaną objęte programem zadecydowały walory historyczne i architektoniczne obiektów, zagrożenia i braki zabezpieczeń oraz możliwości techniczne. W ramach projektu opracowane zostaną systemy zabezpieczeń dla poszczególnych budowli oraz uwzględniona zostanie specyfika miejsc. W drewnianych kościołach zainstalowane zostaną systemy: sygnalizacji włamania i napadu oraz wykrywania i alarmu pożaru. Ponadto w najbardziej cennych obiektach przewiduje się montaż systemów gaśniczych.

Koncepcję wspierają lokalne samorządy terytorialne, Województwo Małopolskie, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie. Przedsięwzięcie wesprze Unia Europejska, która wypłaci na ten cel 4 mln zł. Pierwsze prace rozpoczną się już we wrześniu 2006 roku. Projektowaniem i wykonaniem zabezpieczeń zajmie się krakowska spółka Usług Pożarniczo-Ochronnych "SUPO-Cerber".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej