Obwodnica Zatora powstanie w oparciu o BIM. GDDKiA szuka wykonawcy

2023-01-09 11:39
obwodnica Zatora BIM
Autor: GDDKiA Obwodnica Zatora - grafika BIM

Obwodnica Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28 będzie realizowana z wykorzystaniem narzędzi BIM. To innowacyjne przedsięwzięcie w skali kraju. GDDKiA poszukuje wykonawcy obwodnicy Zatora, który ma być wyłoniony w ramach tzw. dialogu konkurencyjnego. Budowa ruszy w 2024.

Obwodnica Zatora

Obwodnica Zatora długości 2,1 km planowana jest jako droga klasy GP (główna przyspieszona) usytuowana w powiecie oświęcimskim. Ten nowy odcinek drogi krajowej nr 28 ma omijać miasto od strony zachodniej. Początek obwodnicy Zatora znajdzie się na wlocie istniejącego w ciągu drogi krajowej nr 44 ronda, natomiast koniec zostanie włączony do odcinka drogi krajowej nr 28.

Nieduża miejscowość położona między Krakowem a Oświęcimiem jest często odwiedzana ze względu na znajdujący się tam popularne parki rozrywki.

Obwodnica Zatora - inwestycje

W ramach inwestycji zostaną rozbudowane fragmenty ul. Wadowickiej (DK28), ul. Gen. Sikorskiego (DW781), ul. Bugajskiej (droga powiatowa) oraz ul. Jana Pawła II i ul. Hallera (drogi gminne). Dodatkowo powstaną też nowe drogi gminne, służące do obsługi komunikacyjnej przyległego terenu. Zostanie również przebudowana infrastruktura techniczna (wodna, kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna i teletechniczna), kolidująca z inwestycją.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch przejść podziemnych pod nową drogą, którymi będzie poprowadzony ruch pieszy i rowerowy. Inwestycja została zaprojektowana tak, by zminimalizować jej wpływ na środowisko. Przewidziano jedno przejście i trzy przepusty dla zwierząt. Powstaną dwa stawy kompensacyjne (sztuczne mokradła dla zwierząt) i ekrany akustyczne.

obwodnica Zatora mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Zatora mapa

Kiedy obwodnica Zatora będzie gotowa?

Droga powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Rozpoczęcie budowy przewidziane jest w 2024. Trasa ma być gotowa w 2026.

Obwodnica Zatora powstanie w BIM

BIM (ang. Building Information Modeling) jest nowoczesną technologią, w której stosuje się wspólne środowisko danych (komplet informacji jest zgromadzony w jednym miejscu) oraz trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów. Uwzględniają one wszystkie niezbędne informacje możliwe do wykorzystania na każdym etapie inwestycji - od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie.

Do pilotażowego wdrożenia BIM wybrano budowę obwodnicy Zatora jako inwestycję reprezentatywną dla zadań realizowanych przez GDDKiA. Biegnie nowym śladem i obejmuje szeroki zakres robót - drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne).

MaB, źródło: GDDKiA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej