Obwodnica Koszalina i Sianowa prawie gotowa. Testy obciążeniowe na estakadzie

2024-05-23 8:27

Obwodnica Koszalina i Sianowa miała być gotowa w 2023 roku. Nie udało się dotrzymać tego terminu, ale znamy już konkretną datę jej otwarcia. Na północnej nitce estakady, której budowa wciąż blokuje oddanie drogi, właśnie odbyły się testy obciążeniowe. Kierowcy niebawem będą mogli ominąć Koszalin, choć budowa się jeszcze nie zakończy.

Spis treści

  1. Obwodnica Koszalina prawie gotowa, Kiedy otworzą S6?
  2. Kiedy będzie gotowa obwodnica Koszalina?
  3. Obwodnica Koszalina i Sianowa – droga ekspresowa S6

Obwodnica Koszalina prawie gotowa, Kiedy otworzą S6?

Budowa ekspresowej drogi S6 w Zachodniopomorskiem jest w toku. Mieszkańcy Koszalina najbardziej wyczekują oddania do użytku nieco ponad 7 -kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6, która będzie stanowiła jednocześnie obwodnicą Koszalina i Sianowa.

Droga miała być gotowa w 2023 roku. Niestety nie udało się dotrzymać tego terminu. Powodem opóźnienia jest trwająca jeszcze budowa ogromnej 800-metrowej estakady. Ten obiekt inżynierski jest ostatnim, który sprawia, że nie da się jeszcze omijać ekspresówką Koszalina. Można już praktycznie objechać Sianów, bo droga między węzłem Koszalin Wschód i Sianów Zachód jest gotowa.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Kiedy będzie gotowa obwodnica Koszalina?

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w zachodniopomorskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że oddanie całej obwodnicy Koszalina i Sianowa znów się przesunęło. Wiemy dokładnie, kiedy ma to nastąpić. Plan był taki, by pod koniec pierwszego kwartału tego roku, czyli gdzieś na przełomie marca i kwietnia puścić ruch jedną jezdnią na budowanej jeszcze estakadzie. Dzięki temu, dałoby się już objechać Koszalin. Niestety, to już nieaktualne. Dziś jest aktualna inna data.

Droga ekspresowa S6 - obwodnica Koszalina i Sianowa
Autor: GDDKiA Droga ekspresowa S6 - obwodnica Koszalina i Sianowa Link: Powiększ mapę

Na obecną chwilę wykonawca inwestycji deklaruje uzyskanie przejezdności obwodnicy Koszalina i Sianowa do końca czerwca tego roku - powiedział nam Mateusz Grzeszczuk, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Najdłuższe tunele w Polsce - istniejące oraz w budowie. Jakie tunele powstaną w Polsce?

Na drugiej nitce trwają jeszcze prace konstrukcyjne. Północna nitka właśnie przeszła testy obciążeniowe. Na estakadę wjechały obciążone ciężarówki. W czerwcu planowane jest uzyskanie przejezdności trasy, dzięki czemu kierowcy jadący drogą S6 będą mogli ominąć Koszalin.

Obwodnica Koszalina i Sianowa – droga ekspresowa S6

Droga ekspresowa będąca jednocześnie obwodnicą Koszalina i Sianowa ma 7,9 km długości.

Wykonawcą tego odcinka jest konsorcjum: Polbud-Pomorze Sp. z o.o.,Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów sp. z o. o.,Wibra Infrastruktura Sp. z o.o. sp. k.

Trasa przebiega w całości po nowym śladzie. Obwodnica omija Koszalin i Sianów od północy. W ramach inwestycji powstał również odcinek drogi S11 od istniejącej DK nr 6 (węzeł Koszalin Zachód) do obwodnicy Koszalina i Sianowa (węzeł Bielice).S6 w tym miejscu to droga ekspresowa o dwóch jedniach i dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Pomiędzy jezdniami uwzględniono także rezerwę pod ewentualną rozbudowę trasy o kolejne pasy w przyszłości. Na trasie powstało w sumie pięć węzłów:

  • Koszalin Zachód
  • Bielice
  • Koszalin Północ
  • Koszalin Wschód
  • Sianów Wschód

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej