Obwodnica Jeleniej Góry. Most w budowie. ZDJĘCIA

2012-02-24 12:17
Most w Jeleniej Górze (południowa obwodnica miasta)
Autor: Firma Gotowski Południowa obwodnica miasta - most

W Jeleniej Górze budowana jest południowa obwodnica miasta. Roboty budowlane są bardzo zaawansowane i widać już kształt konstrukcji. Aktulanie zakończyła się rozbiórka najstarszego mostu w mieście, a na jego miejsu budowany jest nowy. Zobacz zdjęcia z budowy.

Od września ubiegłego roku budowana jest południowa obwodnica Jeleniej Góry. Inwestycja budowana jest w trzech etapach. Tworzą je place budowy, na węźle Grabarów, przy estakadzie nad torami do ulicy Wincentego Pola do ulicy Krakowskiej oraz część od ulicy Krakowskiej do ulicy Sudeckiej. W ramach inwestycji, w grudniu 2011 roku, najstarszy w mieście most na Bobrze został zamknięty, a na jego miejsce budowlańcy stawiają nowy.

Przeczytaj również: Budowa mostu w Toruniu. ZDJĘCIA

Nowy most w Jeleniej Górze

Most na rzece Bóbr zostanie odbudowany w dotychczasowej formie, co zostało ustalone przez konserwatora zabytków. Nowo budowany most będzie konstrukcją nawiązywał do starego. Obecnie ruch na moście odbywa się wahadłowo, ze względu na prowadzone jednocześnie prace związane z rozbiórką starej konstrukcji. Dolcelowo obiekt będzie służył kierowcom podróżującym w stronę węzła Grabarów. Na wiadukcie nad torami oraz estakadzie nad ul. Łomnicką trwają już roboty wykończeniowe.

Aktualne roboty budowlane

Obecnie generalny wykonawca, Firma Gotowski wykonuje głębokie fundamentowanie mostu. W tym celu, w dno rzeki Bóbr zostaną wbite pale, które przeniosą obciążenie budowli na niższe warstwy nośne obiektu. Łagodny początek zimy, pozwolił na roboty budowlane z użyciem betonu, dzięki czemu został wykonany montaż barieroporęczy i balustrad. Ponadto, na początku stycznia podwieszono płyty wiaduktu do łuku mostu na węźle Grabarów. Budowa została wstrzymana, gdy temperatura powietrza spadła do - 15°.

Południowa obwodnica Jeleniej Góry

Południowa obwodnica Jeleniej Góry będzie częścią drogi krajowej nr 3. Inwestycja ma wyeliminować ruchu tranzytowy w kierunku Karpacza i odciążyć obwodnicę północną. Obwodnica będzie miała 2,1 kilometra i będzie prowadziła z Radomierza, omijając Maciejową i przez dawny poligon połączy węzeł Grabarowski z ulicą Sudecką. Koszt inwestycji to 124 mln 981 tys. złotych, z czego 46 mln 92 tys. to dofinansowanie ze środków unijnych. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum w składzie: ABM Pol-Dróg Legnica (lider) oraz Firma Gotowski (partner).

Południowa obwodnica Jeleniej Góry
Autor: UM Jelenia Góra Południowa obwodnica Jeleniej Góry
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej