Obwodnica Jeleniej Góry. Most w budowie. ZDJĘCIA

2012-02-24 12:17
Most w Jeleniej Górze (południowa obwodnica miasta)
Autor: Firma Gotowski Południowa obwodnica miasta - most

W Jeleniej Górze budowana jest południowa obwodnica miasta. Roboty budowlane są bardzo zaawansowane i widać już kształt konstrukcji. Aktulanie zakończyła się rozbiórka najstarszego mostu w mieście, a na jego miejsu budowany jest nowy. Zobacz zdjęcia z budowy.

Od września ubiegłego roku budowana jest południowa obwodnica Jeleniej Góry. Inwestycja budowana jest w trzech etapach. Tworzą je place budowy, na węźle Grabarów, przy estakadzie nad torami do ulicy Wincentego Pola do ulicy Krakowskiej oraz część od ulicy Krakowskiej do ulicy Sudeckiej. W ramach inwestycji, w grudniu 2011 roku, najstarszy w mieście most na Bobrze został zamknięty, a na jego miejsce budowlańcy stawiają nowy.

Przeczytaj również: Budowa mostu w Toruniu. ZDJĘCIA

Nowy most w Jeleniej Górze

Most na rzece Bóbr zostanie odbudowany w dotychczasowej formie, co zostało ustalone przez konserwatora zabytków. Nowo budowany most będzie konstrukcją nawiązywał do starego. Obecnie ruch na moście odbywa się wahadłowo, ze względu na prowadzone jednocześnie prace związane z rozbiórką starej konstrukcji. Dolcelowo obiekt będzie służył kierowcom podróżującym w stronę węzła Grabarów. Na wiadukcie nad torami oraz estakadzie nad ul. Łomnicką trwają już roboty wykończeniowe.

Aktualne roboty budowlane

Obecnie generalny wykonawca, Firma Gotowski wykonuje głębokie fundamentowanie mostu. W tym celu, w dno rzeki Bóbr zostaną wbite pale, które przeniosą obciążenie budowli na niższe warstwy nośne obiektu. Łagodny początek zimy, pozwolił na roboty budowlane z użyciem betonu, dzięki czemu został wykonany montaż barieroporęczy i balustrad. Ponadto, na początku stycznia podwieszono płyty wiaduktu do łuku mostu na węźle Grabarów. Budowa została wstrzymana, gdy temperatura powietrza spadła do - 15°.

Południowa obwodnica Jeleniej Góry

Południowa obwodnica Jeleniej Góry będzie częścią drogi krajowej nr 3. Inwestycja ma wyeliminować ruchu tranzytowy w kierunku Karpacza i odciążyć obwodnicę północną. Obwodnica będzie miała 2,1 kilometra i będzie prowadziła z Radomierza, omijając Maciejową i przez dawny poligon połączy węzeł Grabarowski z ulicą Sudecką. Koszt inwestycji to 124 mln 981 tys. złotych, z czego 46 mln 92 tys. to dofinansowanie ze środków unijnych. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum w składzie: ABM Pol-Dróg Legnica (lider) oraz Firma Gotowski (partner).

Południowa obwodnica Jeleniej Góry
Autor: UM Jelenia Góra Południowa obwodnica Jeleniej Góry
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej