Obwodnicą Gostynina i Płońska pojedziemy w 2009 roku

2007-05-23 14:01

Jeszcze w tym roku rozpoczną się dwie potężne inwestycje drogowe - budowa obwodnicy Gostynina i Płońska. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce aby przedsięwzięcia zostały zrealizowane do 2009 roku.

Budowa obwodnicy Gostynina na trasie nr 60 planowana jest już od 1984 r. Codziennie przez miasto przejeżdżają setki tirów, tymczasem drogi nie są do tego przystosowane. Ruch w tym rejonie wzrośnie jeszcze bardziej, gdy w Płocku oddany zostanie most z drogami dojazdowymi.
Do budowy drogi omijającej Gostynin wszystko było gotowe już trzy lata temu, ale urzędnicy popełnili błąd i wydali decyzję o warunkach zabudowy niezgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wszystko trzeba było zaczynać od początku. W rezultacie decyzję o lokalizacji inwestycji GDDKiA dostała dopiero w styczniu 2006 roku i mogła rozpocząć wykup gruntów. Właśnie zakończyły się ostatnie prace przygotowawcze, a także wykup. Wiosną ma zostać ogłoszony przetarg, a prace powinny zakończyć się na przełomie 2008/09 roku.
Nowa trasa będzie miała ok. 8,5 km, Gostynin (jadąc od strony Kutna) ominie w okolicach Lisicy, Gaśna, Legardy i Bolesławowa, a z obecną trasą połączy się w Rogożewie. Kosztować będzie ponad 80 mln zł.
Także na ten rok przewidziano budowę północnej obwodnicy Gostynina na trasie nr 265 do Kowala. Kolejna potężna inwestycja szykuje się na trasie nr 7 z Warszawy do Gdańska. Za niemal 150 mln zł drogowcy chcą rozbudować obwodnicę Płońska. Na prawie sześciokilometrowym odcinku powstanie dwupasmowa trasa ekspresowa. Do użytku powinna być oddana najpóźniej w 2009 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej