Nowy terminal lotniczy na 900 dni do Euro

2009-12-21 15:03

90 procent gotowej płyty fundamentowej na 900 dni do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 – tak prace na placu budowy nowego terminalu podsumowuje Port Lotniczy Wrocław. Przed nadejściem mrozów udało się wykonać cały wykop pod budynek odpraw pasażerskich, który ma być gotowy na rok przed EURO 2012.

Na placu budowy zakończyły się prace ziemne pod budynkiem terminalu. Płyta fundamentowa jest gotowa w 90 procentach, podobnie zaawansowane są prace przy stawianiu stóp fundamentowych. Rozpoczęło się układanie i betonowanie stropów nad poziomem minus 1.
Na budowę nowego terminalu zużyto do tej pory ok. 13 000 m3 betonu. W listopadzie, dzięki sprzyjającej wtedy pogodzie, ekipy budowlane zakończyły zaplanowaną na ten rok stabilizację gruntu pod przyszłe parkingi. Rozpoczęła się też budowa tunelu, który połączy nowy terminal z przyszłą stacją kolejową. Na poziomie minus 1 powstaje wykop pod sześćdziesięciometrowy łącznik. Pasażerowie będą przechodzić tunelem z nowego terminalu na peron kolei miejskiej, która połączy lotnisko z centrum Wrocławia.
Trwają prace ziemne, mimo że PKP Polskie Linie Kolejowe nie zdecydowały jeszcze, czy znajdą finansowanie niespełna czterokilometrowej linii, łączącej nowy terminal ze stacją Wrocław-Żerniki.

- Nowy budynek odpraw pasażerskich powstaje na wiele lat, musimy przygotować przejście podziemne na planowaną stację kolejową, bo prędzej czy później kolejowe połączenie z lotniskiem będzie musiało powstać - mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu z ramienia Portu Lotniczego Wrocław i dodaje, że postęp wszystkich prac realizowanych przez polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief jest zgodny z przyjętym harmonogramem.

- Nad jakością i terminowością prac czuwa niezależny inżynier kontraktu - firma ECM Group Polska, a pracownia architektoniczna JSK Architekci sprawuje nadzór autorski nad realizacją projektu jej autorstwa - dodaje Przemysław Marcinkowski.

Nowy terminal o powierzchni blisko 40 000 m2 powstanie w 2011 roku. Inwestycja za prawie 300 milionów zł. zwiększy przepustowość terminalu z 1, 2 mln do 3, 2 mln pasażerów rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej