W Katowicach zbudują nowy Dom Kultury. To mieszkańcy powiedzieli jaki ma być

2023-01-15 15:01
Nowy MDK w Katowicach. Realizacją inwestycji interesuje się wielu wykonawców
Autor: UM Katowice Nowy Dom Kultury na os. WItosa w Katowicach

W Katowicach, a konkretnie na os. Witosa, powstanie Miejski Dom Kultury. Realizacją inwestycji zainteresowanych jest aż 15 wykonawców. Nowy Dom Kultury będzie gotowy w przyszłym roku.

MDK na os. Witosa w Katowicach. 15 wykonawców chętnych na realizację inwestycji 

Osiedle Witosa w Katowicach w niedalekiej przyszłości doczeka się własnego domu kultury. Miasto, na początku grudnia 2022 roku, ogłosiło przetarg na jego budowę.

Jak się okazuje, realizacją prac jest zainteresowanych aż 15 wykonawców. Proponowane przez nich ceny wahają się od 21 do 35 mln zł. Przypomnijmy jednak, że zarezerwowany budżet na budowę MDK wynosi prawie 28 mln zł - w tej kwocie mieści się sześć ofert.

Dom kultury ma - w założeniu - składać się m.in. z wielofunkcyjnej auli z 200 miejscami siedzącymi. W środku znajdą się także sale do baletu, warsztatów plastycznych, ceramicznych, a także innych zajęć. 

- Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej. Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, sceną z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką - podkreśla Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Ponadto specjalna funkcję ma pełnić hol wewnątrz budynku. - Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki - dodaje Łuczyński. 

Miejski Dom Kultury będzie wkomponowany w nowy park miejski. W związku z tym, otaczająca go przestrzeń ma służyć organizacji różnego rodzaju wydarzeń w plenerze. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem. 

Przypomnijmy, że realizacja inwestycji na os. Witosa będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy budowy samego obiektu wraz z otaczającym go zagospodarowaniem terenu i parkingiem, w drugim natomiast - prace obejmą część parkową zlokalizowaną w północnej części.

Dom kultury ma być oddany do użytku w 2024 roku

- Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia odgrywa bardzo dużą rolę dla mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję nie tylko o zamieszkaniu w danym mieście, ale również o wyborze konkretnej dzielnicy 

- podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. Włodarz miasta dodaje także: - Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury oraz planowanego parku. Na tej podstawie została przygotowana dokumentacja projektowa dla całego zadania. Cieszę się, że inwestycja zbliża się do kluczowego etapu realizacji, a więc rozpoczęcia robót budowlanych. 

Katowicki magistrat informuje, że po przeprowadzonej analizie ofert, wybraniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy, ten będzie miał 15 miesięcy na wybudowanie całości. Obiekt - według zapowiedzi - ma zostać oddany do użytku w drugim półroczu przyszłego roku.

Źródło: Nowy MDK w Katowicach. Realizacją inwestycji interesuje się wielu wykonawców
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej