Nowy biurowiec Poczty Polskiej w Warszawie

2007-06-15 13:22

U zbiegu Chmielnej i Żelaznej powstanie nowa siedziba Poczty Polskiej. Za kilka lat to stąd, a nie jak dziś ze Świętokrzyskiej, przez całą dobę będzie można wysłać list.

6 października 2005 r. Poczta ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na swoją nową siedzibę. Stanie ona nieopodal biurowca Warty, tuż obok wiaduktu na ul. Żelaznej. Na potrzeby tej budowy zostanie rozebrany stary budynek sortowni listów - pozostałość po Pocztowym Dworcu Kolejowym, którego budowę przerwała wojna. Do konkursu zgłosiło się 17 pracowni architektonicznych. Jednomyślną decyzją sędziów wygrał obłożony piaskowcem budynek zaprojektowany przez warszawską pracownię Mirosława Jednacza. Koszt budowy ma nie przekroczyć 70 mln zł. W budynku znajdzie się też reprezentacyjny urząd pocztowy Warszawy czynny całą dobę. Dziś tę funkcję pełni Poczta Główna na Świętokrzyskiej, ale jest niezbyt wygodna dla klientów, choćby dlatego, że nie da się przed nią zaparkować. Przed nowym gmachem będzie otwarty parking na 50 samochodów, kolejne 240 zmieści się w dwupiętrowym podziemnym parkingu. Na Świętokrzyskiej pozostanie urząd pocztowy, ale straci rangę. Budowa nowej siedziby poczty ma zacząć się za rok. Budynek ma być gotowy na przełomie 2007 i 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej