Nowoczesny Wydział Uniwersytetu Warszawskiego

2007-05-22 17:30
Kampus UW
Autor: brak danych

Naprzeciwko Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego powstanie nowy budynek wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosownej i Filologii Wschodniosłowiańskiej. Do końca września 2006 roku architekci z pracowni APA Kuryłowicz & Associates przygotują projekt budowlany.

Przy ulicy Dobrej 53 w Warszawie, naprzeciwko Biblioteki UW powstanie nowoczesny budynek dla wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskiej. Kompleks ma stanąć na działce o powierzchni 9 tys. mkw. w kwadracie ulic: Dobra, Lipowa, Browarna, Wiślana. Obiekt będzie częścią kampusu uniwersyteckiego planowanego na Powiślu. W kwietniu 2006 roku w konkursie na koncepcję architektoniczną gmachu wygrała firma APA Kuryłowicz & Associates. O zwycięstwie tej pracowni zadecydowały m.in. prawidłowe połączenie z terenem Skarpy Warszawskiej i BUW, interesujące rozwiązanie budynku oraz ciekawe ukształtowanie form największych sal dydaktyczno - wykładowych.

Główną osią projektu jest wielokondygnacyjny hall, biegnący równolegle do ulicy Lipowej. Dwie kondygnacje będą znajdowały się pod ziemią. Zaplanowano tam m.in. salę kinową dla studentów oraz parkingi. Światła budynkowi dostarczy pięć wewnętrznych dziedzińców oraz zastosowane tworzywo architektoniczne. Uniwersytet Warszawski jeszcze w tym roku chce otrzymać pozwolenie na budowę, aby móc wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych.
Budynek przy ulicy Dobrej 53 będzie kosztował około 100 mln zł. Do końca września 2006 roku architekci z pracowni mają czas na opracowanie projektu budowlanego. Wiadomo już, że w gmachu zostanie zastosowana szklana, podwójna ściana, której warstwa wewnętrzna będzie szklona szkłem barwnym w odcieniach zieleni i żółci.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpocznie się jeszcze w tym roku. Będzie polegał na wyburzeniu sklepu z wykładzinami, który obecnie znajduje się przy ulicy Dobrej 53. W tym miejscu powstanie pierwsza część budynku, siedziba jednego z wydziałów. Do końca 2009 roku zbudowany zostanie cały gmach, w którym mieścić się będą dwa wydziały Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej