Nowoczesna spalarnia odpadów w Małopolsce otwarta

2012-05-23 15:56
Spalarnia odpadów w Myślenicach
Autor: Mostostal Warszawa SA Spalarnia w Myślenicach ma nowoczesną sortownię odpadów

W Małopolsce została wybudowana nowoczesna spalarnia odpadów. Zakład utylizacji wyposażony jest w najnowszy system do sortowania i przetwarzania odpadów, który spełnia standardy zakładów przemysłowych UE. Inwestycję o wartości blisko 48 mln złotych zrealizował Mostostal Warszawa. Nowo wybudowany obiekt w ciągu roku przetworzy ponad 60 tys. ton odpadów.

W Myślenicach, w województwie Małopolskim 18 maja, została oficjalnie otwarta najnowocześniejsza spalarnia odpadów.

W wydarzeniu uczestniczył Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic oraz prezes zakładu utylizacji-p. Ewa Kęsek.

Przeczytaj również: Spalarnia odpadów w Krakowie. Przetarg na budowę rozstrzygnięty

Spalarnia odpadów na miarę XXI wieku

Nowo wybudowana spalarnia odpadów jest wyposażona w instalację do sortowania i przetwarzania odpadów, która spełnia standard BETA (Best Available Technique), pozwalający określić wskaźnik emisji zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych Unii Europejskiej. Zakład utylizacji tworzy sortownia - hala, do której przywożone będą odpady oraz kompostownia, do której będą trafiać nieczystości organiczne. Warto zaznaczyć, że wielofunkcyjny budynek został wyposażony w przenośnik balastu, co jest rzadko spotykane w polskich spalarniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, odpady będą bezpośrednio trafiały do tzw. "kwatery balastu". Szacuje się, że do 1,5 hektarowej kwatery trafi nie mniej niż 40 procent wszystkich odpadów komunalnych przyjętych do zakładu, a 60 procent ich masy zostanie odzyskana.

Myślenicka spalarnia to zakład pracy, gdzie hala produkcyjna przyjmuje towar w postaci śmieci i przetwarza je i następnie sprzedaje w postaci plastików - tzw. PET-ów, kompostu, czy paliwa alternatywnego dla cementowni. W skali roku zakład utylizacji przetworzy 60 tys. ton śmieci. Na teren spalarni będą trafiać odpady z powiatu myślenickiego i limanowskiego.

Spalarnia odpadów w Myślenicach
Autor: Mostostal Warszawa SA Uroczyste przecięcie wstęgi

Inwestycja pochłonęła ponad 47 mln złotych. Projekt został sfinansowany w kowocie 26 mln złotych z uninjych dotacji, a 18 mln złotych pochodziło z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie. Dodatkowo, 4 mln złotych na realizację przeznaczyła gmina. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia było konsorcjum stworzone przez Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Budowa trała półtora roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej