Spalarnia odpadów w Krakowie. Przetarg na budowę rozstrzygnięty

2012-05-17 15:03
Spalarnia odpadów w Krakowie
Autor: Krakowski Holding Komunalny SA Spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy ul. Giedroycia

W 2014 roku, w Krakowie zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny ponownie rostrzygnął przetarg na budowę. Wykonawcą inwestycji będzie poznańska spółka PBG, która wybuduje obiekt za ponad 700 mln złotych.

Krakowska spalarnia odpadów, to inwestycja, której realizacja pochłonie 700 mln złotych. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny, 16 maja ponownie rostrzygnął przetarg na wyłonienie wykonawcy. Spalarnia zostanie wybudowana przez konsorcjum, którego liderem jest spólka PBG z Poznania.

Przeczytaj również: Stadion Widzewa w ramach PPP. Trzech chętnych na budowę

Przetarg na budowę - historia

Przypomnijmy, że jest to drugie postępowanie przetargowe w ramach inwestycji. W pierwszym przetargu rozstrzygniętym 2 kwietnia, inwestor wybrał propozycję Mostostalu Warszawa. Wówczas konsorcjum PBG zakwestionowało wybór i złożyło wniosek do KIO (Krajowa Izba Odwoławcza) o ponowne rozpatrzenie złożonych propozycji. W efekcie kosztorys Mostostalu Warszawa na kwotę 729 mln złotych, został wykluczony z postępowania z powodu pominięcia w dokumentacji aspektów technicznych. Najwyższy zaproponowany kosztorys był o 96 tys. złotych wyższy, od kwoty jaką inwestor przeznaczył na realizację. Swoje propozycje złożyły konsorcja:

  • PBG Energia, Control Process i francuskiego CNIM - na kwotę 700,85 mln złotych brutto
  • Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania) - na kwotę 743,50 mln złotych brutto
  • Posco Engineering & Construction (Korea Południowa) - na kwotę 796,92 mln złotych brutto.

Futurystyczna spalarnia w Krakowie

Krakowska spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy. ul. Giedroycia w dzielnicy Nowa Huta. Koszt inwestycji to 704 mln 396 tys. złotych, z czego 370 mln złotych, to unijne dotacje. Planowana moc przerobowa zakładu utylizacji, to 220 tys. ton odpadów rocznie. Rocznie w Krakowie wytwarza się ponad 320 tys. ton odpadów. Krakowski Holding Komunalny prognozuje, że do 2020 roku, wskaźnik ten wzrośnie o 20 tys. Aktualnie blisko 90 proc. odpadów trafia na składowiska. Spalarnia odpadów ma zostać wybudowana do 2014 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej