Nowoczesna biblioteka w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka otwarte

2012-10-15 11:26
Biblioteka w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Autor: Marzena Smyłka, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Wspólnej inwestycji Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

12 października br. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej biblioteki akademickiej w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to inwestycja zrealizowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Biblioteka w Katowicach na miarę XXI wieku

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to tzw. biblioteka hybrydowa. Łączy ona przestrzeń rzeczywistą i wirtualną - ideę biblioteki tradycyjnej z nowoczesną biblioteką cyfrową. Oznacza to, że równolegle - na miejscu lub zdalnie przez Internet - udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. Mogą to być książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne. W budynku dostępne jest również urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek i całodobowa wrzutnia umożliwiające dokonywanie zwrotów wypożyczonych książek o dowolnej porze. Przewidziano również miejsce na sale konferencyjne i powierzchnie wystawowe.

Gmach nowej biblioteki akademickiej zlokalizowany jest w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej 11A, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań głównego Kampusu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. CINiBA dostępne jest przede wszystkim dla studentów, ale także i użytkowników spoza środowiska akademickiego.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2008 roku. Projekt architektoniczny CINiBA  przygotowała pracownia HS99 (więcej o projekcie). Generalnym wykonawcą biblioteki w Katowicach było konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Budowa obiektu zakończyła się w 2011 roku.

Biblioteka w Katowicach została uznana za Najlepszą Architektoniczną Realizację 2011 roku w konkursie "Polityki".

Wartość inwestycji wyniosła prawie 75 mln zł. Budowa oraz wyposażenie budynku było finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej