Nowoczesna biblioteka w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka otwarte

2012-10-15 11:26
Biblioteka w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Autor: Marzena Smyłka, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Wspólnej inwestycji Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

12 października br. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej biblioteki akademickiej w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to inwestycja zrealizowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Biblioteka w Katowicach na miarę XXI wieku

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to tzw. biblioteka hybrydowa. Łączy ona przestrzeń rzeczywistą i wirtualną - ideę biblioteki tradycyjnej z nowoczesną biblioteką cyfrową. Oznacza to, że równolegle - na miejscu lub zdalnie przez Internet - udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. Mogą to być książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne. W budynku dostępne jest również urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek i całodobowa wrzutnia umożliwiające dokonywanie zwrotów wypożyczonych książek o dowolnej porze. Przewidziano również miejsce na sale konferencyjne i powierzchnie wystawowe.

Gmach nowej biblioteki akademickiej zlokalizowany jest w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej 11A, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań głównego Kampusu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. CINiBA dostępne jest przede wszystkim dla studentów, ale także i użytkowników spoza środowiska akademickiego.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2008 roku. Projekt architektoniczny CINiBA  przygotowała pracownia HS99 (więcej o projekcie). Generalnym wykonawcą biblioteki w Katowicach było konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Budowa obiektu zakończyła się w 2011 roku.

Biblioteka w Katowicach została uznana za Najlepszą Architektoniczną Realizację 2011 roku w konkursie "Polityki".

Wartość inwestycji wyniosła prawie 75 mln zł. Budowa oraz wyposażenie budynku było finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej