Nowa przestrzeń miejska w Bogatyni

2016-12-19 13:19
Przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni
Autor: Pikul Architekci Budowa ma ruszyć juz w 2017 roku

Już w 2017 roku ma ruszyć przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni. Powstanie tu główny rynek miasta. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni wygrała pracownia Pikul Architekci.

Bogatynia to niewielkie miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim. Jest to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów. Mimo to w mieście brakuje klasycznego rynku, który mógłby się stać wizytówką Bogatyni. W związku z tym władze miasta trzy lata temu (2014) zdecydowały się  ogłosić konkurs na zagospodarowanie takiej przestrzeni. Zwycięski projekt powstał w pracowni Pikul Architekci z Jasła.

Dziś wiadomo już, że niebawem ruszy inwestycja przebudowy dawnego placu dworcowego, który mieści się w centrum miasta. Jakiś czas temu w  budynku PKS otwarto muzeum pod nazwą „Dworzec Historii”. Zgodnie z nową koncepcją obiekt zostanie przebudowany i rozbudowany, a cały plac wokół zmieni się nie do poznania.

Z jednej strony granice rynku wyznaczą istniejące budynki w zabudowie pierzejowej, z drugiej architekci zaproponowali wybudowanie muru oporowego. Na placu zaplanowano stworzenie licznych rabat z bylinami i trawami. Powstanie również fontanna w postaci dysz do pionowego wyrzutu wody oraz elementy małej architektury. Przy ulicach pojawią się nowoczesne wiaty przystankowe. Dodatkowo oświetlenie całego terenu ma być imponujące. Zaprojektowano liczne iluminacje, w tym reflektorki gruntowe, które oświetlą drzewa i roślinność. Projekt przewiduje również oświetlenie kierunkowe, które ma podkreślać charakterystyczne elementy architektury.

Nowy rynek w Bogatyni to duże wyzwanie zarówno dla władz miasta jak i projektantów. Mieszkańcy są bardzo ciekawi efektu prac. Trudno wyobrazić sobie współczesny rynek w miejscu gdzie do niedawna była zajezdnia autobusowa. Inwestycja ruszy w 2017 roku. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy dobiegnie końca.

Nazwa inwestycji: plac miejski w Bogartyni
Lokalizacja: Bogatynia
Funkcja: przestrzeń publiczna
Inwestor: miasto Bogatynia
Projektant: Pikul Architekci
Rozpoczęcie budowy: 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej