Nowa przestrzeń miejska w Bogatyni

2016-12-19 13:19
Przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni
Autor: Pikul Architekci Budowa ma ruszyć juz w 2017 roku

Już w 2017 roku ma ruszyć przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni. Powstanie tu główny rynek miasta. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni wygrała pracownia Pikul Architekci.

Bogatynia to niewielkie miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim. Jest to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów. Mimo to w mieście brakuje klasycznego rynku, który mógłby się stać wizytówką Bogatyni. W związku z tym władze miasta trzy lata temu (2014) zdecydowały się  ogłosić konkurs na zagospodarowanie takiej przestrzeni. Zwycięski projekt powstał w pracowni Pikul Architekci z Jasła.

Dziś wiadomo już, że niebawem ruszy inwestycja przebudowy dawnego placu dworcowego, który mieści się w centrum miasta. Jakiś czas temu w  budynku PKS otwarto muzeum pod nazwą „Dworzec Historii”. Zgodnie z nową koncepcją obiekt zostanie przebudowany i rozbudowany, a cały plac wokół zmieni się nie do poznania.

Z jednej strony granice rynku wyznaczą istniejące budynki w zabudowie pierzejowej, z drugiej architekci zaproponowali wybudowanie muru oporowego. Na placu zaplanowano stworzenie licznych rabat z bylinami i trawami. Powstanie również fontanna w postaci dysz do pionowego wyrzutu wody oraz elementy małej architektury. Przy ulicach pojawią się nowoczesne wiaty przystankowe. Dodatkowo oświetlenie całego terenu ma być imponujące. Zaprojektowano liczne iluminacje, w tym reflektorki gruntowe, które oświetlą drzewa i roślinność. Projekt przewiduje również oświetlenie kierunkowe, które ma podkreślać charakterystyczne elementy architektury.

Nowy rynek w Bogatyni to duże wyzwanie zarówno dla władz miasta jak i projektantów. Mieszkańcy są bardzo ciekawi efektu prac. Trudno wyobrazić sobie współczesny rynek w miejscu gdzie do niedawna była zajezdnia autobusowa. Inwestycja ruszy w 2017 roku. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy dobiegnie końca.

Nazwa inwestycji: plac miejski w Bogartyni
Lokalizacja: Bogatynia
Funkcja: przestrzeń publiczna
Inwestor: miasto Bogatynia
Projektant: Pikul Architekci
Rozpoczęcie budowy: 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej