Nowa przeprawa dla pieszych i rowerzystów w Krakowie

2010-06-21 11:59
Kładka przez Wisłę w Krakowie
Autor: mat.: UM Kraków

Budowa kładki dla pieszych i rowerzystów, która połączy krakowski Kazimierz z Podgórzem weszła w decydującą fazę. W sobotę, 19 czerwca przerzucono stalową konstrukcję przez Wisłę.

Za pomocą specjalnych pochylni nośna część kładki – stalowa rura –  trafiła na dwie specjalnie przygotowane, połączone ze sobą rusztem barki. Następnie rozpoczęło się obracanie kładki i przesuwanie jej w stronę Podgórza. Po siedmiu godzinach operacji, kładka połączyła Kazimierz i Podgórze.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiada, że nowa przeprawa dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę będzie gotowa pod koniec wakacji. Końcowa faza budowy kładki miała się rozpocząć ponad miesiąc temu. Na przeszkodzie stanęła jednak powódź. Firma wykonująca inwestycję oraz służby miejskie toczyły walkę o uratowanie stalowej konstrukcji przeprawy.

Kładka dla pieszych i rowerzystów połączy Kazimierz i Podgórze w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany także podgórskim. Przeprawa budowana jest według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym będzie stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone będą dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.

Zgodnie z niedawną decyzją Rady Miasta Krakowa, nowa przeprawa przez Wisłę nosi imię zakonnika Laetusa Bernatka, który na przełomie XIX i XX wieku przyczynił się do wybudowania szpitala Bonifratrów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej