Nowa inwestycja w Azerbejdżanie. Nietypowy port lotniczy

2014-12-12 15:48
Nietypowy Port Lotniczy w Azerbejdżanie autorstwa biura AUTOBAN ze Stambułu
Autor: Kerem Sanliman Nietypowy Port Lotniczy w Azerbejdżanie autorstwa biura AUTOBAN ze Stambułu    

Od września 2014 r. funkcjonuje nowy terminal lotniczy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Hejdara Alijewa w stolicy Azerbejdżanu. Jest to projekt studia AUTOBAN ze Stambułu. Do realizacji  nowej inwestycji wykorzystano m. in. 10 tys. m2 okładziny z białego dębu amerykańskiego

Drewniane konstrukcje z dębu amerykańskiego wewnątrz Poru Lotniczego w Azerbejdżanie

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Hejdara Alijewa o powierzchni ok 65 000 m2 powstał w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2012 i trwała dwa lata. Oficjalne otwarcie nowej inwestycji miało miejsce we wrześniu 2014. Autorem projektu architektonicznego jest studio AUTOBAN ze Stambułu. Inwestor to Azerbaijan Airlines, natomiast generalnym wykonawcą była firma MAPA Construction Company.

We wnętrzach terminalu lotniczego pojawiają się drewniane konstrukcje przypominające „Kokony”. Jest to 16 wielofunkcyjnych modułów wykończonych  fornirem z białego dębu amerykańskiego zabejcowanego na ciemny kolor. Znajdują się w nich m.in. kawiarnia, bar, sala zabaw dla dzieci, salon urody, sklep muzyczny, księgarnia oraz przechowalnia bagażu. Elementy te wykonano w Ankarze pod okiem wykładowców wydziału inżynierii politechniki METU.

Podczas realizacji nowej inwestycji wykorzystano 6 tys. m2 okładziny z białego dębu amerykańskiego do wykończenia konstrukcji kokonów i 4 tys. m2 do obłożenia rygli. Największa z drewnianych konstrukcji została obłożona 2050 panelami w 40 rozmiarach. Prace wykonywano przy pomocy frezarek numerycznych i technologii cięcia laserem. Pełnowymiarowe makiety modułow kokonów zostały zbudowane przez firmę MAPA i poddane testom funkcjonalności w Ankarze. 

Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru beżowego, natomiast drewno jego twardzieli ma barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Drzewo ma najczęściej prosty układ włókien o chropowatej strukturze. Gatunek ten jest powszechnie dostępny i dość popularny. Drewno sprowadzane jest często przez producentów mebli, podłóg i stolarki ze względu na jednolitą barwę oraz dużą dostępność tarcicy i forniru z tego surowca. Jest to materiał twardy i ciężki a także odporny na gięcie i zgniatanie.

Nazwa inwestycji: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Hejdara Alijewa
Adres inwestycji:
Baku, Azerbejdżan
Inwestor:
Azerbaijan Airlines
Autor projektu:
studio AUTOBAN z Turcji
Generalny wykonawca:
MAPA Construction Company
Początek realizacji:
czerwiec 2012
Oddanie do użytku:
wrzesień 2014
Powierzchnia użytkowa:
65 000 m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej