Nowa inwestycja Uniwersytetu w Białymstoku. Szkło i miedź na elewacji

2015-07-27 16:19
Miedź na elewacji Auli Uniwersytetu w Białymstoku
Autor: Pilkington Polska Miedź i szkło. Wąski narożnik budynku Auli Widowiskowo-Dydaktycznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku

W Auli Widowiskowo-Dydaktycznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku jest scena, pracownie artystyczne, sale wykładowe i kawiarnia. Projekt architektoniczny przygotowali architekci z pracowni PW Arkon oraz Meteor Architects.

Aula Widowiskowo-Dydaktyczna Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku ma charakterystyczną fasadę z zbudowana z pionowymi pasami miedzianej blachy i szkła. W szklanych taflach odbija się sąsiadująca z budynkiem zieleń Lasu Zwierzynieckiego.

Elewacja frontowa kontrastuje ze skromniejszą tylną ścianą, wyłożoną betonową cegłą. To nawiązanie do wykończenia pozostałych budynków uczelni. Aula jest jednym z elementów nowego kompleksu, którego realizacja kosztowała około 250 mln zł. Kampus białostockiej uczelni zajmuje obszar ok. 30 hektarów. Jego budowa wymagała m.in. likwidacji lokalnych ogródków działkowych.

Szkło na elewacji

Przeszklona elewacja skierowana jest na południowy wschód, przez większą część dnia padają na nią promienie słoneczne. Dla ograniczenia niepożądanego nagrzewnia wnętrza budynku – od frontu mieszczą się m.in. sale wykładowe, hol i kawiarnia – konieczne było wykorzystanie szkła przeciwsłonecznego. , które zabezpiecza wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń. Na fasadzie wykorzystano ponad 300 mkw. hartowanego, refleksyjnego szkła Pilkington Eclipse Advantage™ Clear T, które pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu odbijających się w elewacji drzew. Szkło zostało zespolone z niskoemisyjnym szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ Therm S3. Dzięki takiej konfiguracji przeszklenia fasady zyskały niski współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 1,1 W/m2K, zapewniający wysoką izolację cieplną.
Ten sam rodzaj szkła przeciwsłonecznego zastosowano w pasach nieprzeziernych. Tam, gdzie projektanci zaplanowali powierzchnie nieprzezroczyste, pojawia się również szkło emaliowane w  szarym odcieniu.

Nazwa inwestycji: Aula Widowiskowo-Dydaktyczna Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
Lokalizacja inwestycji: ul. Świerkowa, Białystok
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku
Projekt: PW Arkon, Meteor Architects
Liczba kondygnacji: 3 naziemne
Powierzchnia całkowita: 3926 m2
Powierzchnia użytkowa: ok. 2750 m2
Liczba miejsc parkingowych: 49
Projekt: 2008
Budowa: 2009-2013
Koszt inwestycji: ok. 20 500 000 PLN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej