Nowa inwestycja - Centrum Nauki i Sztuki w Starej Kopalni Jula w Wałbrzychu

2015-03-10 16:20
Zrewitalizowana Kopalnia Jula w Wałbrzychu
Autor: Nizio Design International Zrewitalizowana Kopalnia Jula w Wałbrzychu

Zakończono pierwszy etap nowej inwestycji – rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni Jula w Wałbrzychu. Budynek został dostosowany do funkcji nowoczesnego Centrum Nauki i Sztuki. Autorem projektu jest m. in. pracownia architektoniczna Nizio Design International

Stara Kopalnia w Wałbrzychu – Centrum Nauki i Sztuki

Centrum Nauki i Sztuki w Walbrzychu to nowa inwetsycja zlokalizowana na terenie Kopalni Jula - jednego z najstarszych kompleksów poprzemysłowych w regionie Dolnego Śląska. Na 4 ha terenu znajduje się 16 budynków wpisanych do rejestru zabytków.

Do zrewitalizowanych obiektów Starej Kopalni Jula należy m. in. budynek nr 1 pozostałość po m.in. dawnej Łaźni Łańcuszkowej.Obiekt  przeszedł gruntowną renowację elewacji, i dziś jest siedzibą Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. W budynku znalazły się sala taneczna WOK, zespół przebieralni, pokoje dla instruktorów, sale do ćwiczeń i pomieszczenia reżyserskie. Na ostatniej kondygnacji zlokalizowano cześć przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. Z kolei budynek nr 3 to dawna hala kuźni. W środku znajduje się wystawa zabytkowych maszyn górniczych, m. in. starych tokarek czy frezarek. Historycznym elementom towarzyszą współczesne ekrany multimedialne, ekspozytory i oświetlenie. Natomiast obiekt o nr 5 to była siedziba starej kotłowni. Przearanżowana została na funkcję Centrum Wystaw Czasowych. Najwyższy punkt widokowo-świetlny nowej inwestycji to zrewitalizowany obiekt dawnej Wieży Chłodniczej – dziś tzw. Wieża Ekologii. Przeszklony i wysoki na 25 m budynek niedługo porosną pnącza. Oprócz tego przebudowane zostały również obiekty o nr 4, 7-9, 8 i 11. Obecnie trwają prace nad ich wykończeniem i wyposażeniem.

Za projekt i realizację wnętrz ekspozycyjnych oraz projekt przebudowy budynków 2 i 15 odpowiada pracownia Nizio International Design. W architektonicznym projekcie budowlano-wykonawczym rewitalizacji uczestniczyła również firma WPA Wilisowski z Wrocławia oraz biuro Pas Projekt.

Stara Kopalnia ma jeszcze w planach stworzenie atrakcyjnych miejsc rekreacyjnych terenie dawnej hałdy. Powstaną m. in. tereny zielone oraz park rozrywki dla najmłodszych z huśtawkami, zjeżdżalniami i sznurami do wspinaczki. Projekt rewitalizacji wałbrzyskiej kopalni Julia otrzymał nagrodę TopBuilder 2013, przyznawaną przez magazyn Builder, najbardziej innowacyjnym projektom architektonicznym.

Nazwa inwestycji: Stara Kopalnia w Wałbrzychu – Centrum Nauki i Sztuki
Adres inwestycji: ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
Inwestor: Urząd Gminy Wałbrzych
Autor projektu architektonicznego: Nizio Design International ,WPA Wilisowski, biuro Pas Projekt.
Generalny wykonawca: Biuro projektowo - inżynierskie Redan Sp. z o.o.
Początek realizacji: 2010
Oddanie do użytku: listopad 2014
Powierzchnia: 4ha
Koszt inwestycji: ponad 52 mln zł
Dofinansowanie: 35 milionów złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej