Nowa inwestycja - Centrum Nauki i Sztuki w Starej Kopalni Jula w Wałbrzychu

2015-03-10 16:20
Zrewitalizowana Kopalnia Jula w Wałbrzychu
Autor: Nizio Design International Zrewitalizowana Kopalnia Jula w Wałbrzychu

Zakończono pierwszy etap nowej inwestycji – rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni Jula w Wałbrzychu. Budynek został dostosowany do funkcji nowoczesnego Centrum Nauki i Sztuki. Autorem projektu jest m. in. pracownia architektoniczna Nizio Design International

Stara Kopalnia w Wałbrzychu – Centrum Nauki i Sztuki

Centrum Nauki i Sztuki w Walbrzychu to nowa inwetsycja zlokalizowana na terenie Kopalni Jula - jednego z najstarszych kompleksów poprzemysłowych w regionie Dolnego Śląska. Na 4 ha terenu znajduje się 16 budynków wpisanych do rejestru zabytków.

Do zrewitalizowanych obiektów Starej Kopalni Jula należy m. in. budynek nr 1 pozostałość po m.in. dawnej Łaźni Łańcuszkowej.Obiekt  przeszedł gruntowną renowację elewacji, i dziś jest siedzibą Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. W budynku znalazły się sala taneczna WOK, zespół przebieralni, pokoje dla instruktorów, sale do ćwiczeń i pomieszczenia reżyserskie. Na ostatniej kondygnacji zlokalizowano cześć przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. Z kolei budynek nr 3 to dawna hala kuźni. W środku znajduje się wystawa zabytkowych maszyn górniczych, m. in. starych tokarek czy frezarek. Historycznym elementom towarzyszą współczesne ekrany multimedialne, ekspozytory i oświetlenie. Natomiast obiekt o nr 5 to była siedziba starej kotłowni. Przearanżowana została na funkcję Centrum Wystaw Czasowych. Najwyższy punkt widokowo-świetlny nowej inwestycji to zrewitalizowany obiekt dawnej Wieży Chłodniczej – dziś tzw. Wieża Ekologii. Przeszklony i wysoki na 25 m budynek niedługo porosną pnącza. Oprócz tego przebudowane zostały również obiekty o nr 4, 7-9, 8 i 11. Obecnie trwają prace nad ich wykończeniem i wyposażeniem.

Za projekt i realizację wnętrz ekspozycyjnych oraz projekt przebudowy budynków 2 i 15 odpowiada pracownia Nizio International Design. W architektonicznym projekcie budowlano-wykonawczym rewitalizacji uczestniczyła również firma WPA Wilisowski z Wrocławia oraz biuro Pas Projekt.

Stara Kopalnia ma jeszcze w planach stworzenie atrakcyjnych miejsc rekreacyjnych terenie dawnej hałdy. Powstaną m. in. tereny zielone oraz park rozrywki dla najmłodszych z huśtawkami, zjeżdżalniami i sznurami do wspinaczki. Projekt rewitalizacji wałbrzyskiej kopalni Julia otrzymał nagrodę TopBuilder 2013, przyznawaną przez magazyn Builder, najbardziej innowacyjnym projektom architektonicznym.

Nazwa inwestycji: Stara Kopalnia w Wałbrzychu – Centrum Nauki i Sztuki
Adres inwestycji: ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
Inwestor: Urząd Gminy Wałbrzych
Autor projektu architektonicznego: Nizio Design International ,WPA Wilisowski, biuro Pas Projekt.
Generalny wykonawca: Biuro projektowo - inżynierskie Redan Sp. z o.o.
Początek realizacji: 2010
Oddanie do użytku: listopad 2014
Powierzchnia: 4ha
Koszt inwestycji: ponad 52 mln zł
Dofinansowanie: 35 milionów złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej