Nowa hala targowa w Toruniu

2016-10-12 15:18
Hala w Toruniu
Autor: JSK Architekci Koncepcja hali w Toruniu przygotowana przez pracownię JSK Architekci

Miasto Toruń rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną "Nowa hala targowa w Toruniu". Zwyciężyła pracownia JSK Architekci z Warszawy.

Koncepcja pracowni została bardzo dobrze oceniona przez jury konkursowe, ale czy będzie realizowana – na razie nie wiadomo. Zakładany w konkursie koszt budowy I etapu ma wynieść 22 mln zł. Miasto liczyło na zawiązanie partnerstwa publiczno-prywatnego ze spółką Toruńskie Sukiennice, która niestety skrytykowała nowy projekt. Pomysł partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem to aktualnie tylko teoria. Potrzeba czasu, aby strony doszły do porozumienia.

Tymczasem zgodnie z koncepcją nowa hala ma powstać na działce przy Szosie Chełmińskiej 25-27. Aktualnie znajduje się tam parking i niewielki budynek biurowy. Projekt hali ma prostą, kubaturową bryłę. Na parterze zaplanowano tradycyjne targowisko warzywno-owocowe z szerokimi alejkami komunikacyjnymi i licznymi przeszkleniami. Na wyższych kondygnacjach mają się znaleźć sklepy, biura, gabinety, punkty usługowe. Na kondygnacji podziemnej został zaprojektowany duży parking z windami na wyższe kondygnacje. Wjazd do garażu byłby możliwy od strony Szosy Chełmińskiej i ulicy przewidzianej po drugiej stronie targowiska. Wokół budynku przewidziano dużo zieleni.

Zgodnie z złożeniami w I etapie budowy za budynkiem hali pozostałby tradycyjny plac targowy. Plany są takie, aby w przyszłości, po ewentualnej rozbudowie hali, plac ten stał się rynkiem wewnątrz hali. Projektując obiekt architekci przewidzieli możliwość dalszej rozbudowy budynku.

Hala w Toruniu
Autor: JSK Architekci

Nazwa inwestycji: Nowa hala targowa w Toruniu
Lokalizacja: działka przy Szosie Chełmińskiej 25-27, Toruń
Funkcja: hala targowa
Inwestor: Miasto Toruń
Projektant: pracownia JSK Architekci z Warszawy – Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz
Koszt inwestycji: 22 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej