Nowa biblioteka uniwersytecka w Zielonej Górze

2012-12-19 16:31
Zielona Góra. Biblioteka uniwersytecka
Autor: Skanska SA Nowa biblioteka Uniwersytetu w Zielonej Górze

Biblioteka uniwersytecka w Zielonej Górze to największa biblioteka naukowa w województwie lubuskim. Koszt inwestycji wyniósł 26 mln zł, z czego większość pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych. Generalnym wykonawcą obiektu była firma Skanska.

Nowoczesna biblioteka uniwersytecka w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski może się pochwalić jedną z najnowocześniejszych placówek oświatowych w województwie lubuskim. W grudniu br. została oddana do użytku nowa biblioteka uniwersytecka. Inwestycja została wybudowana na terenie kampusu B przy al. Wojska Polskiego, między głównym budynkiem dydaktycznym a Collegium Neofilologicum. Obiekt liczy pięć kondygnacji nadziemnych i piwnicę. Całkowita powierzchnia biblioteki wynosi ponad 8 tys. mkw.

Biblioteka w Zielonej Górze to tzw. biblioteka hybrydowa, która łączy w sobie dwie przestrzenie - rzeczywistą i wirtualną. To połączenie idei biblioteki tradycyjnej z biblioteką cyfrową. Biblioteka pomieści milion zbiorów, ponad 600 tysięcy wolumenów w zamkniętym magazynie i około 450 tysięcy w części otwartej biblioteki. W budynku dostępne będą pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania szkoleń, seminariów i pracy dydaktycznej, a także do spotkań naukowych i kulturalnych oraz działań artystycznych. Budynek jest klimatyzowany. Znajdują się w nim m.in. belki grzewczo-chłodzące, które latem będą pracowały jak klimatyzacja, a zimą jako źródło ciepła. Budynek biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego przystosowany jest do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Budynek wkomponowuje się w istniejące otoczenie. Dzięki szklanej fasadzie z obiektu rozciąga się widok na okoliczną zieleń. Przed budynkiem powstał przestronny dziedziniec z zielenią i ławkami. Ciemną elewację ozdobiono motywami winorośli. Obiekt wykończono m.in. okładziną z płyty drewnianej, która „ożywia” wnętrze biblioteki. Wejście do budynku jest wzniesione względem otaczającego terenu. Powstała również pełna światła przestrzeń od frontu budynku.

Twórcą projektu architektonicznego nowej biblioteki Uniwersytetu w Zielonej Górze jest Biuro Architektoniczne NOW z Łodzi. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2011 roku. Rolę generalnego wykonawcy obiektu pełniła firma Skanska. Koszt inwestycji wyniósł 26 milionów złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej