Narodowe Forum Muzyki - nowa inwestycja już niemal zakończona. GALERIA

2015-07-15 17:46
Hol Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
Autor: Danuta Bator Wysoki hol Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, ściany wyłożone polerowanymi płytami z białegi i czarnego corianu

Trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynku Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, z jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie, oficjalnie rozpoczyna działalność 4 września 2015. W budynku i jego otoczeniu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Generalnym wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm PB Inter-System i Elektromontaż Rzeszów. PB Inter-System we Wrocławiu zaangażowany był m.in. w modernizację Teatru Lalek, remont Hali Stulecia, a także budowę najnowszej atrakcji ZOO we Wrocławiu, czyli Afrykarium.

Rewitalizacja otoczenia NFM

Na początku lipca oddane zostały do użytku bulwary wzdłuż starej fosy, w bezpośrednim sąsiedztwie NFM. Gotowa jest też granitowo- betonowa powierzchnia placu Wolności. Z odpowiedniej perspektywy widać lekko pofałdowaną powierzchnię placu. Dzięki takiemu ukształtowaniu ma być z niego sprawnie odprowadzana woda opadowa.
Na ukryty pod powierzchnia placu parking prowadzą cztery klatki schodowe. Projektanci zdecydowali, że pozostaną otwarte, zadaszenie zaburzałoby wygląd placu. To decyzja pod względem estetycznym trafna, ale z punktu widzenia użytkownika ma pewne wady. Zimą, przy padającym śniegu, gładkie powierzchnie schodów, nawet mimo ogrzewania i elementów antypoślizgowych mogą okazać się niewygodne.

Przestrzeń publiczna

Plac Wolności z 16 000 m2 powierzchni daje przestrzeń do wyeksponowania budynku NFM. Elewacja, która według projektantów z APA Kuryłowicz & Associates ma się kojarzyć z powierzchnią starego drewnianego instrumentu pokryta została panelami Prodema. Produkt hiszpańskiej firmy wykończony jest drewnianym fornirem i ma zachować niezmieniony wygląd przez co najmniej 25 lat.

Corian we wnętrzach

Jeśli elewacja NFM przypomina powierzchnię skrzypiec, to wnętrze ma kolorystykę fortepianu. W foyer Narodowego Forum Muzyki dominuje biel i czerń. Ściana naprzeciw wejścia pokryta została dużymi płytami z polerowanego czarnego corianu. Balkony i sufity są białe. Corian jest zresztą materiałem wykorzystanym w wielu miejscach w budynku.

Całkowita wysokość budynku, od płyty dennej trzypoziomowego parkingu po szczyt złotej kopuły, budynek NFM ma 42 metry wysokości. Jego sercem jest wysoka na 28 metrów główna sala koncertowa, która przy maksymalnie rozbudowanej widowni – liczbę miejsc dla orkiestry i widzów można regulować – pomieści 1800 słuchaczy. W nowym budynku będą ponadto trzy mniejsze sale koncertowe. Więcej o akustyce Narodowego Forum Muzyki >>

Nazwa inwestycji: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Lokalizacja inwestycji: Plac Wolności, Wrocław
Projekt: APA Kuryłowicz & Associates
Inwestor: gmina Wrocław
Akustyka: Artec Consultants Inc
Generalny wykonawca: od lipca 2013 konsorcjum PB Inter-System (lider), Elektormontaż Rzeszów SA (partner), do października 2012 Mostostal Warszawa
Data rozpoczęcia inwestycji: 2010
Planowany termin oddania do użytku: wrzesień 2015
Powierzchnia całkowita: 25 000 m2
Kubatura: około 400 000 m3
Liczba miejsc parkingowych: 660
Montaż okien, wentylacji: TKT Engineering
Systemy wentylacji pożarowej: Mercor S.A.
System sterowania technologii scenicznej: Mikor Inżyniering
Oświetlenie sceniczne: P.S.TEATR Marek Gumiński
System nagłośnienia: ESS Audio
Głośniki: Meyer Sound
System sterowania: Aida
Dekodery artnet/DMX: Pathway
Meble: Office Plus
Siedziska: Nowy Styl Group
Drzwi wewnętrzne: DUDEK H&H
Panele elewacyjne: PRODEMA
Elementy z corianu: DuPont
Transport pionowy w szybie windowym transformatorów o wadze do 7 ton: mini żurawie MAEDA
Koszt inwestycji: ok. 460 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej