To największa inwestycja najbliższych lat Politechniki Gdańskiej - Centrum Nanotechnologii

2010-02-22 12:59
Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej
Autor: Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej Rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest na III kwartał tego roku. Zaś zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2011 r.

Centrum Nanotechnologii będzie największą inwestycją w najbliższych latach na Politechnice Gdańskiej. Wiadomo już, że uczelnia ma zagwarantowane prawie 65 milionów zł na budowę i wyposażenie obiektu. Dziś umowę na dofinansowanie nanotechnologii uroczyście podpisał prof. Henryk Krawczyk, rektor uczelni. Zgodnie z harmonogramem przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy będzie przygotowywany w I-II kwartale 2010 r. Prawdopodobnie zostanie ogłaszony pod koniec II kwartału 2010 r.

Liderem przedsięwzięcia jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, ale ścisłą współpracę z Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej podejmą także wydziały: Mechaniczny, Chemiczny oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu centrum możliwe będzie kształcenie w zakresie nanotechnologii i zaawansowanej inżynierii materiałowej. Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu kosztuje prawie 3 mln zł, będzie to wysoko specjalistyczny mikroskop tunelowy, który pozwala na prowadzenie wyjątkowo precyzyjnych badań, m.in. obserwacji i modyfikacji powierzchni ciał z rozdzielczością atomową.

- Od lat marzyłem o tym, aby student mógł na politechnice dotknąć absolutnie zaawansowanych narzędzi, służących w nowoczesnym przemyśle. Same książki to dzisiaj za mało, aby uczyć dyscyplin inżynierskich. W tym centrum będzie mnóstwo nowoczesnej aparatury służącej do badań materiałowych, dla wielu różnych politechnicznych profili kształcenia, związanych przede wszystkim z nanotechnologią i inżynierią materiałową - mówi prof. Wojciech Sadowski, pomysłodawca powstania Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.

Szacuje się, że w roku 2015 w nowo powstałym gmachu będzie studiowało 750 studentów na poziomie inżynierskim i magisterskim na makrokierunku nanotechnologia, który od czterech lat funkcjonuje jako specjalność na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz inżynierii materiałowej. Będzie tam również studiowało 20 doktorantów.

Prace ziemno-fundamentowe, czyli faktyczna budowa centrum rozpocznie się w połowie bieżącego roku. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2011 r. Budynek stanie w sąsiedztwie Wydziału Chemicznego, na miejscu dzisiejszych magazynów chemicznych.
Centrum Nanotechnologii będzie miało postać czterokondygnacyjnego obiektu dydaktycznego, przy czym jedną kondygnację zaplanowano pod poziomem ulicy. Obok niego powstanie pierwszy na Politechnice Gdańskiej parking podziemny na sto miejsc postojowych. Na dachu parkingu będzie trawnik.
Na najniższym poziomie centrum - pod ziemią - mieścić się będzie 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych. Wśród nich laboratoria pogrupowane według trzech rodzajów działań - syntezy i preparatyki, do badań wstępnych oraz do badań zaawansowanych. Wymienić można chociażby laboratorium mikroskopii tunelowej, optoelektroniki, czy laboratorium biomateriałów. Aby dostać się do laboratoriów wysokiej czystości, trzeba będzie przejść przez specjalną śluzę adaptacyjną, przebrać się w fartuch i obuwie ochronne, aby nie zakłócić pomiarów i badań.
Na poziomie 0 ma znaleźć się centrum zarządzania informacją, czyli rodzaj czytelni i biblioteki, laboratorium wdrożeniowo-demonstracyjne, hol, toalety. Na pierwszym piętrze będzie audytorium i sześć sal seminaryjnych, a na drugim pokoje administracyjne oraz pokoje dla kadry naukowej i doktorantów.
Z poziomu drugiego piętra będzie można wyjść na niezadaszony taras. Niezadaszony ciąg komunikacyjny zaprojektowano również nad wewnętrznym dziedzińcem. Dach holu głównego przewidziano w formie szklanej piramidy, wokół której można spacerować.

Wartość projektu wynosi 64 680 000 zł. Inwestycja w 85 % jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Reszta środków pochodzi z budżetu państwa i zostanie przekazana w postaci tzw. dotacji celowej. Projekt architektoniczny Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej przygotowało Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD s.c. Szefem zespołu był mgr inż. arch. Włodzimierz Alwasiak.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej